De functies van Huize Welgelegen hergebruikt. Oude kozijnen werden verplaatst. De ruime kamers met schuifdeuren, kroonlampen en marmerschouwen vormden een plezierige werkruimte. Een in 1930 reeds afgescheiden deel van de eerste verdieping werd aangepast tot een royaal en fraai appartement. Om dat te bereiken werd de toegangstrap gedeeltelijk gedraaid. De in de oude luister herstelde keuken werd kantine en de zogenaamde 'kasteelkamer', met later aangebrachte lambriseringen, werd vergaderkamer. Het 'gehoute' schilderwerk in de gangen is stijlvol vervangen door twee tinten beige. Het huis ademt de ordelijke, sobere, maar verfijnde sfeer van de Biedermeierperiode. De kleurstelling van het houtwerk (ivoor), plafond en frieslijsten (oud wit)draagt daaraan bij. In de bestaande raambanken werden verwarmingsconvectoren aangebracht. Zelfs een deel van de zolder kon door de aanwezigheid van een dakkapel voor vergaderzaal geschikt worden gemaakt. Van het in 1870 opgehoogde bijgebouw - een tot kostschool omgebouwde boerenschuur - is niet bekend of dit de oorspronkelijke herberg is of een verplaatste boerderij. Ook dit deel kon worden gehandhaafd en gerestaureerd. De wens van tante Lies Na het vertrek van Terra in 2006 kochten Nanning en Nelleke de Jong de buitenplaats en vestigden daar hun kleinschalige particuliere woonzorgvoorziening. Daarmee werd een wens van 'tante Lies', de laatste Verloren van Themaat, die het huis bewoonde, gerealiseerd. Ook nu was een grondige interne verbouwing noodzakelijk. Inmiddels is de exploitatie van de kleinschalige woonvoorziening voor ouderen overgenomen door Domus Magnus. Nanning (66) en Nelleke (63) de Jong blijven echter als eigenaren betrokken en doen er alles aan om 'hun Welgelegen' goed te onderhouden en weer in de oorspronkelijke staat terug te brengen. Nanning: "Toen wij op zoek waren naar een pand om onze kleinschalige zorg voor ouderen uit te breiden, vroeg de Stichting Warnsveldse Monumenten ons of Welgelegen iets voor ons was. We waren meteen enthousiast. De staat van onderhoud was uitstekend, maar er waren wel een aantal bouwkundige beperkingen". "Dat waren boven wat verdiepinkjes en hoogteverschillen. Daardoor moesten we kamers ophogen en de gang hellend maken. Er liepen ook nog twee gangen naast elkaar. Een voor de familie en een voor het personeel. Ook hebben we een lift in het gebouw aangebracht. We hebben dus flink moeten verbouwen," vult Nelleke aan. Korte tijd hebben ze ook zelf in het pand gewoond, maar toen het aantal wooneenheden van 9 naar 12 moest worden uitgebreid zijn ze 'het huis uitgegaan'. Nanning: "Wij woonden in het voorhuis en ik had mijn kantoor in de bezemkast. De aangebouwde boerderij (nr. 4) huurden we van de Stichting, die ook de huidige galerie (nr. 6) in eigendom heeft. Het buiten (nr. 2) hebben wij nog steeds in eigendom. Ik ben druk bezig om die in de Hollands classicistische stijl terug te brengen. Ik heb juist vandaag twintig luiken op de kop getikt bij het depot van de Monumentenwacht. Verder hebben we de zuilen vrijgemaakt van blauwe regen en komt de oorspronkelijke timpaan weer op de gevel. Van het geld bij ons afscheid hebben we het prieeltje in de tuin kunnen herstellen. De originele keuken, met een antiek hout gestookt fornuis is grotendeels in de oorspronkelijke staat behouden gebleven. Het pand is net een oude dame waar je alles van wilt weten. De chemie tussen Welgelegen en ons zorgt ervoor dat het huis weer helemaal wordt zoals het was in 1832," aldus Nanning. Ton van Ingen Schenau Bronnen: - Welgelegen in Warnsveld" van Uitgeverij Terra Warnsveld - Kerkelijk Archief Hervormde-/PKNgemeente Warnsveld/Leesten Foto's: Stichting Warnsveldse Monumenten 1541: Boerenhofstede met rosmolen, een door paarden aangedreven oliemolen 1650: Herberg de Roskam 1831: Herberg wordt buitenplaats, uitbreiding met nieuw front van twee bouwlagen 1870 -1897: kostschool voor meisjes 1897: Woonhuis met Overtuin waarin stinzeplanten en bijzondere (fruit) bomen 1972: De Overtuin tijdens de zomer opengesteld 1986: De Stichting Warnsveldse Monumenten wordt eigenaar 1991: Ingrijpende verbouwing en vestiging van uitge verij Terra 2006 tot heden: Particuliere woonzorgvoorziening

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2013 | | pagina 37