De veelzijdige geschiedenis van Huis Welgelegen Als huizen konden vertellendan lag er al een vuistdikke roman over Huis Welgelegen Bij binnenkomst in Warnsveld springen twee monumentale panden bij de kerk meteen in het oog. Een daarvan is Huis Welgelegen, op de hoek Bonendaal en Molenstraat. Dit pand heeft door de eeuwen heen tal van functies gehad en is op dit moment een particuliere woonzorginstelling. In de zestiende eeuw was het een boerenhofstede, waar paarden de molensteen, van 'die olde oely moele' in beweging hielden voor de olieproductie. Niet zo gek dat de herberg, die er in 1650 in kwam De Roskam werd genoemd. De herberg wisselde regelmatig van eigenaar, maar bleef tot 1831 de Warnsveldse bezoekers van spijs en drank voorzien. Het was een griffier van het kantongerecht in Zutphen, Mr. Willem van der Muelen, die in het pand de mogelijkheid zag om er een echte buitenplaats van te maken. Hij liet een nieuw front met twee woonlagen bouwen voor de twee evenwijdige laagbouwvleugels aan de westzijde. Een jaar later werden ook deze vleugels met een verdieping opgehoogd. Voor een buitenplaats was De Roskam natuurlijk geen goede naam. Het huis moet in die tijd de naam 'Huis Welgelegen' hebben gekregen. Kostschool voor meisjes De volgende bestemming van Huis Welgelegen spreekt tot de verbeelding. Een onderwijzeres met de welluidende naam Emerenthia Schneitner betrok het pand in 1870 en begon er een kostschool voor meisjes. Zevenentwintig jaar lang zaten er meerdere generaties leerlingen in de schoolbanken en overnachtten in de omgebouwde boerenschuur bij het huis. In 1897 kreeg de familie Verloren van Themaat haar kans om het pand te kopen. De familie woonde zelf in Huize Alpha aan de overkant en de belangrijkste aanleiding tot de aankoop was de tuin. De familie Verloren van Themaat wilde de tuin aan de overkant als 'Overtuin' gebruiken. Van Welgelegen werd een aparte woning afgesplitst en het andere deel werd de kamer van de oudste dochter Lieske. 'De tuinkamer van Lieske' werd een begrip. Twee jongere zussen hadden groene vingers en begonnen samen een fruitkwekerij. Alle drie zussen zijn belangrijk geweest voor de ontwikkeling van 'De Overtuin'. De oorlog leverde veel schade op, maar de familie zorgde voor herstel in oude glorie. In 1972 kocht de familie Brouwer-Naumer huis en tuin. In die periode werd de tuinkamer van Lieske omgevormd tot een soort kasteelkamer, door het aanbrengen van een stijlvolle houten lambrisering, die affiomstig was uit een klooster in Groningen. De tuin werd in 1983 in 's zomers opengesteld voor publiek. Door de jaren heen won het pand aan voornaamheid. Een oude familieband De Stichting Warnsveldse Monumenten had wel interesse in Welgelegen en kocht het in 1986. Stichtingsvoorzitter Jhr. Ir. J.Ph. Laman Trip had een band met huis en tuin, omdat hij familie was van de familie Verloren van Themaat. Bovendien woonde hij er tegenover in Huize Alpha. Passende bewoners vond de Stichting in Uitgeverij Terra, die het pand grondig, maar historisch verantwoord, verbouwde voor de nieuwe functie. Hoe zorgvuldig dat gebeurde blijkt bijvoorbeeld uit het feit dat er geen enkele nieuwe binnendeur is gemaakt. Steeds konden bestaande paneeldeuren worden gebruikt, om de lelijke exemplaren van 1930 te vervangen. Het bureau Hermans en Kamphuis uit Delft deed bouwhistorisch onderzoek en architect Hoogenberk deed de verbouwing. Opvallend was dat, op enkele wijzigingen in de indeling na, alle houten en marmeren vloeren gehandhaafd werden. Bij wijzigingen in het metselwerk werden de stenen weer >77777^,

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2013 | | pagina 36