it/p t\ I s 1 1 1 A overduidelijke feiten gebruikt Groothedde een doorwrochte afstreepmethode, die vierhonderd pagina's beslaat. Het is voor de lezer dus wel even doorbijten. Toch leest het boek, ook voor de leek, prettig weg en maken de foto's en afteeldingen de materie zeer tastbaar. Steeds als je aandacht dreigt te verslappen, is er weer een bijzondere vondst of wetenswaardigheid, die je helemaal bij de les brengt. Aan de basis van het onderzoek ligt een groot aantal archeologische vondsten, die worden gerelateerd aan geschreven bronnen, historische feiten en vondsten in Nederland en Duitsland. Uiteindelijk komt Groothedde uit op Bisschop Berthold van Utrecht als de meest waarschijnlijke opdrachtgever. Deze Berthold verwierf volgens een koningsoorkonde van 23 augustus 1046 de grafelijkheid over het graafschap rond Zutphen. Hij zou de vorstelijke palts hebben gebouwd, bedoeld voor regelmatig bezoek van de koning. Geen bisschoppelijke palts, maar een koninklijke. Een bisschoppelijke palts was er al 16 km verderop in Deventer. Groothedde voert veel verschillende argumenten aan dat het hier om een koninklijke palts gaat. Heel interessant is zijn argumentatie op grond van dierlijke vondsten. Precies rond de tijd van de bouw halverwege de 11e eeuw veranderde het menu in Zutphen drastisch. Werden er vóór die tijd vooral kleine runderen gegeten uit de agrarische omgeving van Zutphen, na de bouw van de palts werd het menu veel gevarieerder en bestond het uit varkens, kippen en vroonvis. Het lijkt erop dat er regelmatig gekookt werd voor grote gezelschappen, wellicht voor de koning en zijn gevolg. Groothedde hecht grote waarde aan de vondst van dierenbotten. Een van zijn stellingen luidt dat je, met zoölogisch onderzoek, bezoek van rondreizende hoven aan kan tonen. "Soms zijn deze vondsten veelzeggender dan keramiekvondsten." Het meest curieus is de vondst van hondenskeletten uit de 11e eeuw. Groothedde vermoedt dat het hier om schoothondjes gaat, wat weer wijst op een adellijk huishouden. Als je de, door Constant Willems, vakkundig nagebouwde palts hebt bekeken, heb je nog maar een beetje fantasie nodig om Koning Hendrik III voor je zien. Vanaf de troon groet hij de burgers van Zutphen, met zijn hondje op schoot. Agnes van Brussel Maquette: Constant Willems Ee„ „„«Hike p»l« »ZutPhen? Een vorstelijke palts te Zutphen? Proefschrift van Michel Groothedde, verkrijgbaar in de Zutphense boekhandels voor 39,50

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2013 | | pagina 35