h. VOORINK elkaar kwamen om het ontwerp te bespreken. Nelly Wieringa vertegenwoordigde de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en kreeg als eerste het woord. De verantwoordelijke wethouder, Gosse Noorderwier en Cornielje zaten er gespannen bij. "We konden onze oren niet geloven, toen zij als eerste concessies deed. De Rijksdienst was bereid om twee monumenten op te geven. Het belang van een stadhuis in de binnenstad op de plek waar al eeuwenlang het kerkelijk en bestuurlijk centrum zat, achtte de Rijksdienst groter dan het behoud van in slechte staat verkerende rijksmonumenten. Daarmee was de toon gezet. Er kwam uiteindelijk niet één bezwaarschrift binnen. Nou ja eigenlijk één die te laat binnenkwam en die we van Rau toch moesten behandelen, maar geen probleem opleverde." Verademing De totstandkoming van het stadhuis was volgens Cornielje een verademing voor de ambtenaren, die tot dat moment verspreid over acht slecht geëquipeerde locaties hun werk deden. "Ook de omwonenden merkten de voordelen. De Kuiperstraat werd verbreed en kreeg veel meer licht. De Gravinnenhofsteeg kwam terug in de stad als een echte steeg met aansluiting op de Kuiperstraat. Rau heeft gewoekerd met de ruimte en dat betekent dat geen kamer de gebruikelijke kantoorafmetingen van 5,40 bij 3,60 heeft. Cornielje toont zijn eigen kamer als voorbeeld. Het zijn allemaal kamers, die prettig aanvoelen." Weliswaar zijn er drie monumenten, Lange Hofstraat 5, het oude telegraa&antoor en het oude postkantoor gesneuveld, maar de vrijgekomen materialen zijn gebruikt om de vier overige monumenten op de plek te herstellen. Rau maakte een studie van oude stadskaarten en verwerkte de structuur van de oude stad in zijn ontwerp. Bouwen op deze plek betekende ook dat veel tijd moest worden gegund aan de archeologische opgravingen. Dat vergde veel geduld, maar leverde ook veel op. Rau bracht de daarbij gevonden Hofgracht weer terug als thema in het gebouw. Op veel manieren laat Rau de historie van de stad terugkomen in zijn ontwerp. De golvende en schuin oplopende gevels verwijzen naar de IJssel en de witte wand aan de IJsselkade komt terug in panden met wit stucwerk in de Kuiperstraat. Na afloop van de bouw kreeg Cornielje van de Bond van Nederlandse Architecten de vraag om een oordeel te geven over de bouw van het stadhuis door Rau. "Het was moeilijk om iets te vinden waarover we ontevreden zijn. Ook vanuit monumentenzorg zijn ze hier trots op het stadhuis. Een ding zal ik iedereen afraden, namelijk een technische installatie combineren met kunst. Met 'Respiro', de tien meter hoge kolom van glas en staal in de hal, die onderdeel is van de luchtbehandelingsinstallatie, hebben we veel problemen gehad." Onlangs bestond het architectenbureau van Rau twintig jaar en om dat te vieren maakte het kantoor een uitje naar Zutphen. Het stadhuis van Zutphen was de eerste in een reeks van gemeentehuizen, die Rau de afgelopen jaren bouwde. De laatste twee staan in Lochem en Brummen. Over de bouw van het Stadhuis liet Rau een interessant boekje maken, dat nog steeds te koop is bij de balie van het stadhuis. Voor dit verhaal is naast het interview met Bertram Cornielje ook geput uit een eerder interview met Thomas Rau en het boek Stadhuis Zutphen van Rau partners, te koop in het stadhuis a 8,95 v 'lar-I Het grootste advocatenkantoor van Zutphen, gevestigd in het gemeentelijk monument Zaadmarkt 105. Onze negen gespecialiseerde advocaten staan u op alle rechtsgebieden bij, zoals bouwrecht, omgevingsrecht, monumentenrecht, huurrecht, arbeidsrecht, erfrecht ondernemingsrecht en personen- en familierecht. Zaadmarkt 105 Postbus 8 7200 AA Zutphen T 0575 545455 F 0575 543566 E info@voorinkadvocaten.nl advocaten www.voorinkadvocaten.nl monumentenwacht gelderland Een abonnement op de Monumentenwacht biedt u, als bewoner van een monument, veel voordelen. Specialisten inspecteren uw huis een keer per jaar, van boven tot onder, op onderhoudsproblemen. Kleine gebreken verhelpen ze direct. U krijgt na de inspectie een onafhankelijk inspectierapport, dat ook kan dienen ter ondersteuning van een subsidieaanvraag of belastingaftrek. De Stichting Monumentenwacht Gelderland werkt, dankzij subsidie van de Provincie Gelderland en het Prins Bernardfonds, zonder winstoogmerk. Doel is het behoud van al ons cultureel erfgoed. Wilt u weten wat Monumentenwacht kan betekenen voor uw monument? Neem dan contact met ons op. Bel 026-3391707 of ga naar www.monumentenwacht-gld.nl Agnes van Brussel

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2013 | | pagina 31