We leggen het nog even voor aan Michel Groothedde. Zoals wel vaker als er twee strijden, blijkt er een derde te zijn, die met de eer gaat strijken. Er zijn volgens Groothedde aanzienlijk oudere Romeinse kelders in Heerlen gevonden. Toch zijn Romeinse kelders zijn wel van een andere orde, omdat er niet continu een bewoond huis op heeft gestaan. Terugkijkend zegt Groothedde :"Uiteindelijk hebben we het huis in de Raadhuissteeg niet preciezer weten te dateren dan ergens in de tweede helft van de 12e eeuw. Het huis aan de Sandrasteeg 8 (De Proosdij) te Deventer geldt nog altijd als het oudste huis van Nederland (ca. 1130), ook omdat het veel completer is en tot op zolderniveau bewaard." Voor Kors en zijn vrouw was het behoorlijk enerverend om getuige te zijn van een archeologische opgraving. Beiden zijn er trots op om in een historisch huis te wonen waar voor 1200, de tijd van het Rooms-Duitse rijk een belangrijk man moet hebben gewoond. In die periode waren er bijna alleen maar houten huizen. Alleen de kerk en het paltscomplex, 's Gravenhof, waar de graven woonden, waren van steen gebouwd. Na de opgraving was er in de kelder nog veel grond te verzetten om er mooie bruikbare kelder van te maken. Kors had een stukje opgraving willen laten zien door een glazen vloer. Helaas werd de plan onuitvoerbaar omdat zijn behulpzame vader de vloer in zijn afwezigheid, al dichtgooide. Gelukkig is er nog genoeg bezienswaardigs over en bleek de kelder ideaal voor wijnopslag. De kelder heeft volgens Kors precies de juiste bacterie, die veel wijnlie&ebbers met moeite proberen te kweken. Kors zit graag in de kelder tussen zijn wijnen. Met veel kaarslicht creëert hij er een unieke sfeer. Een sfeer die ook past bij het sigarengenootschap dat Kors heeft opgericht. De geschiedenis van de kelder is wel het meest spectaculair, maar zijn huis vertelt nog veel meer verhalen van bewoners uit latere eeuwen. Je zou er een boek over kunnen schrijven. Wie weet gebeurt dat nog wel. Agnes van Brussel Foto's: Dorothee Nijland

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2013 | | pagina 29