Heeft Zutphen het oudste huis van Nederland? Raadhuissteeg 6 Er is een beetje kinnesinne tussen Deventer en Zutphen. Deventer meent het oudste huis van Nederland te hebben maar het is goed mogelijk dat een kelder in Zutphen de sporen van een ouder huis draagt. Michael Kors kocht twintig jaar geleden een pakhuis in de Raadhuissteeg met een bovenwoning. Hij kocht het als achttiende- eeuws huis, maar al snel bleek het bovenhuis uit de vijftiende of zestiende eeuw te stammen. Er was ook een kelder onder, maar die was slechts toegankelijk via een 'kruip door sluip door' weggetje. Kors is een wijnliefaebber en het leek hem leuk een kelder te hebben om een voorraadje wijn op te slaan. Hij droomde van een mooie vloer van oude kloostermoppen in zijn kelder, maar een offerte voor die vloer schrikte hem af. Dertig duizend gulden voor een vloertje. Makelaar Frans van de Beukel kwam een keer langs en zag dat deze kelder iets bijzonders was. Hij belde met Michel Groothedde, stadsarcheoloog van Zutphen en die kwam met een Deventer bouwhistoricus snel kijken. Na een eerste verkenning stelden ze vast dat dit wel een van de oudste stenen woonhuizen van Nederland moest zijn. Sporen in de kelder wezen op een datering tussen 1100 en 1200 na Christus. Snel daarna begon het archeologisch onderzoek. Kors zal het niet snel vergeten. Emmertje voor emmertje moest het puin afgevoerd worden via de ingewikkelde toegang. Er moest heel behoedzaam worden uitgegraven, eerste een halve meter over de hele vloer,daarna nog twee testputjes van nog eens anderhalve meter. Met kwastjes en lepeltjes gingen de archeologen te werk. "Waar is de pot met goud?", dacht Kors. Geen goud, maar wel iets anders kwam tevoorschijn. Zijn droom over een vloer met kloostermoppen ging in vervulling. Niet één vloer, maar meerdere vloeren. Om de dertig of veertig cm lag er weer een vloer. De diepere vloeren waren te oud en onbruikbaar voor hergebruik, maar hij hield genoeg kloostermoppen over om zijn droomvloer te maken. Intussen kreeg Groothedde steeds meer zekerheid. Onder de vloer en achter het pleisterwerk van de kelder staan vier muren van een oud Romaans huis. De muren zijn gebouwd met tufsteen en moerasijzererts. Beide materialen zijn nog goed te zien in de huidige kelder. Tufsteen importeerde men vroeger uit de Eifel en werd tot de komst van baksteen rond 1225-1250 als bouwmateriaal gebruikt. Moerasijzererts vond men in de beekdalen van Zutphen. Wat nu kelder is, was vóór 1250 begane grond. Het waterpeil van de IJssel steeg tussen 1200 en 1400 enkele meters en de stad is daarom flink opgehoogd. De datering van de kelder was aanvankelijk naar schatting ouder dan het oudste stenen huis van Nederland, dat in Deventer staat. Dat huis is nog in zijn geheel te bezichtigen, terwijl het in de Raadhuissteeg alleen om een kelder gaat. Er is een lichte rivaliteit tussen de beide Hanzesteden, wie zich nu mag profileren met het oudste huis van Nederland.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2013 | | pagina 28