W. Schimmel IBDO Sigarenspeciaalzaak Sigaren - Pijpen - Humidors Aanstekers - Accessoires Sprongstraat 7 - 7201 KS Zutphen Tel: 0575 - 512438 - info@schimmelsigaren.nl www.schimmelsigaren.nl daaronder zat nog weer een riddertafereel. Het vrijleggen was zo arbeidsintensief, dat we aan het inmeten nauwelijks toekwamen. Tientallen interieurs, ook in Zutphen, kunnen zulke muurschilderingen bevatten. Ik ben me in Den Bosch gaan realiseren dat de meest onooglijke panden schatten kunnen verbergen. Veertiende-eeuwse kapconstructies en zestiende-eeuwse spiltrappen kan je er tegen komen. Veel gebouwen hebben een monumentenstatus op grond van de voorgevel. Maar wat er achter gewone gevels zit is soms veel spannender." In oktober 1998 begon Krijnen als bouwhistoricus in Zutphen. Het bouwhistorisch onderzoek voor de bouw van het huidige stadhuis was toen al achter de rug. De opening vond in het volgend voorjaar plaats. Krijnen is blij met het huidige stadhuis. "Ik realiseer me goed dat er bouwhistorische elementen zijn verloren gegaan bij de bouw, maar er is wel gebouwd met respect voor het verleden en we hebben een ongelofelijk goed functionerend stadhuis op een prachtige plek in de stad." Voor Krijnen is het de ideale baan. In Nederland zijn er slechts bij een zevental gemeenten bouwhistorici aan het werk. Die zijn hebben zich georganiseerd in het Convent van Gemeentelijke Bouwhistorici. De eerste bouwhistorici werden rond 1974 aangesteld in Utrecht en Den Bosch. Sindsdien worden door deze ambtenaren verbouwingen structureel gevolgd. Door wetgeving (WABO) is bouwhistorisch onderzoek verplicht voorafgaand aan de verbouwing van een monument. In Zutphen heeft het college ook nog een Werkwijze Bouwhistorie als beleid vastgesteld. Als panden geen monument zijn, maar wel bouwhistorisch interessant en karakteristiek, kan het gemeentebestuur beslissen dat er bouwhistorisch onderzoek moet plaats vinden. De eerste voorbeelden daarvan zijn panden op de Mars. In Zutphen loop je het risico enigszins blasé te worden door het rijke tastbare verleden van de stad. Krijnen voert zelf veel dendrochronologisch onderzoek (jaarringenonderzoek) uit. De afgelopen veertien jaar is daaruit duidelijk geworden dat Zutphen een unieke positie inneemt door de grote hoeveelheid kapconstructies van de oudste huizen. Krijnen kijkt niet meer op van een veertiende-eeuwse kapconstructie. Dat maakt ook dat hij als bouwhistoricus soms andere accenten legt. "Voor het behoud van een oude eiken kapstructie heb ik in Zutphen niet veel overtuigingskracht nodig. Dat geeft mij de ruimte alert te zijn op dingen die we het snelst weggooien. Een voorbeeld daarvan is de historische badgeiser die ik in Doesburg aantrof (zie op pagina 18)." Krijnen werkt in Zutphen nauw samen met de stadsarcheologen en is ook adviseur van de actieve werkgroep Bouwhistorie, vrijwilligers van de Historische Vereniging. De komende jaren valt er nog veel te ontdekken in Zutphen. De meest recente vondsten deed de Zutphense bouwhistoricus in een pand aan de Bornhovestraat 43-45. "We vonden daar achter in het pand een interessant poortje in een tussenmuur." Alle bevindingen worden straks weer uitgebreid beschreven in het jaarverslag, dat in het najaarsnummer van Zutphense Pracht wordt gepubliceerd. Agnes van Brussel Elk mens denkt, handelt en onderneemt op zijn eigen manier. Dus wil je als accountant of adviseur werkelijk van meerwaarde zijn dan moetje niet alleen over vakkennis en branchekennis beschikken. Gelukkig werken bij BDO mensen die luisteren en meedenken. Zij snappen dat er wederzijds vertrouwen nodig is om tot het juiste advies op het juiste moment te komen. Geïnteresseerd? Ga naar www.bdo.nl of bel (0575) 58 31 00 voor een persoonlijke afspraak met de mensen van BDO Zutphen. Omdat mensen tellen. 27

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2013 | | pagina 27