JAARVERSLAG ARCHEOLOGIE Groenmarkt 28 Zutphen-centrum) 6 Liander (Zutphen) 7 Bij restauratiewerkzaamheden aan het pand op de Groenmarkt 28 is een archeologische waarneming uitgevoerd op de voormalige binnenplaats van het gebouw. Aanleiding voor de waarneming was de ontdekking van een dubbele beerkelder die bij het graven van een rioleringssleuf kwam. Tevens zijn een waterput en een waterkelder gedocumenteerd die al eerder aan het licht gekomen waren. Het perceel ligt in een gebied met een planologische dubbelbestemming voor het behoud van archeologische waarden (zeer hoge archeologische waarde, bestemmingsplan Oude Stad- IJsselkade). Het terrein is tevens een AMK-terrein, geregistreerd bij de rijksdienst voor het cultureel erfgoed. Bodemingrepen moeten altijd worden voorafgegaan door archeologisch (voor) onderzoek. In dit geval kwam de bodemingreep onvoorzien. Besloten werd om de aanwezige archeologische resten te documenteren, waarna de rioolaanleg verder kon. Zowel de beerkelders als de waterkelder en de waterput waren nagenoeg intact. Alleen door het tongewelf van de beerkelder moest een smalle sleuf worden gemaakt om plaats te bieden voor een rioleringsbuis. Dit maakte het echter wel mogelijk om het binnenste van de beerkelder te documenteren. De rechthoekige beerkelder, de waterput en de waterkelder stammen alle drie uit het de eerste decennia van de 17de eeuw. Hoogstwaarschijnlijk is een van de leden van de familie van Bushoff opdrachtgever geweest voor de aanleg ervan. In een latere periode, vermoedelijk in de 18de of de 19de eeuw is de beerkelder uitgebreid met een tweede kelder die middels een corridor verbonden was met de oudste beerkelder. De beerputten zijn, gezien het vondstmateriaal, buiten gebruik gesteld in de het laatste kwart van de 19de eeuw, toen de gemeentelijke riolering werd aangelegd. Ook aan de waterput is een verbouwing aan te wijzen. Een deel van de putkoepel die de waterput afsloot, is gemetseld in de 18de of de 19de eeuw Vanaf dat ogenblik werd de waterput als pompput gebruikt. De waterkelder zal vanaf die tijd buiten gebruik zijn gesteld. In 2012 wordt in een groot deel van Zutphen de middenspanningskabel vervangen door de firma Liander. Dit project wordt gefaseerd uitgevoerd. De eerste fase van het project behelsde de Marspoortstraat, de Barlheze en het Stationsplein Norenburgerstraat. Hierbij wordt kilometers aan sleuf gegraven tot een diepte van een dergelijk 60 tot 80 cm. Deze sleuven zijn dus niet zo diep en ook niet breed (gemiddeld zo'n 40 cm), maar reiken wel tot in het onverstoorde bodemarchief. Besloten is om de werkzaamheden matig intensief tot extensief te begeleiden, a&ankelijk van de archeologische potentie ter plekke. In de tweede fase werd vervolgens het deel dat door de Beekstraat, Nieuwstad Gasthuisstraat, Lokenstraat, alterstraat begeleid. De laatste fase van het traject ligt buiten de middeleeuwse stad en betreft een groot deel van de Coehoornsingel, de Deventerweg (tot de Hemonylaan) en de een deel van de Leeuweriklaan. Het begeleiden van dergelijke bodemarchieven met daarbij het plaatsen van boringen biedt een goede gelegenheid om meer te weten te komen over de ondergrond van de stad. Door ondermeer de hoogte vast te leggen waarop het natuurlijke zand wordt waargenomen kan een inschatting gemaakt worden op de tre&ans voor resten uit de prehistorie, de Romeinse tijd en de vroege middeleeuwen. In veel van de boringen is bovendien het restant van een oude akkerlaag waargenomen. Deze per definitie prestedelijke laag biedt een garantie voor de gaa&eid van een eventueel aanwezig sporenvlak daar.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2013 | | pagina 24