JAARVERSLAG ARCHEOLOGIE Broederenkerkhof 2 (Zutphen-centrum) 2 Halvemaanstraat (Polsbroek) 3 Het gevonden muurwerk is er niet minder imposant om. Het gaat om een in Portlandcement gemetselde, zeer solide, meters hoge en lange halvemaanvormige muur die in het midden het hoogste is en naar de punten afloopt naar grondwaterniveau. Vanuit het hoogste punt liep een brug naar de lunet aan de overkant. De brug zelf lag in de courtine tussen twee bastions die geheel uit aarde waren opgetrokken. Tussen het vondstmateriaal sprongen vooral de vele wijnflessen in het stuk rond de brug in het oog. Geen daarvan was overigens heel. In de achtertuin van Broederenkerkhof 2 werd een klein proefsleuvenonderzoekje verricht om uit te zoeken of dit perceel, ten oosten van het koor, deel uitmaakte van het kerkhof, dat een monumentale status krijgt. Het was bekend dat in de tuin in het verleden menselijke botten zijn aangetroffen. In de diverse sleufjes werden wel menselijke botten aangetroffen, maar niet in verband en slechts in relatief kleine aantallen. Uitzondering is een zeer smalle strook van ca. een meter achter een muur, waar zoveel menselijk botmateriaal werd aangetroffen dat we er van uitgaan dat dit gedeelte wel bij het kerkhof hoorde. Maar hoe zijn de overige menselijke resten te verklaren? Ten eerste valt op dat er op het terrein een duidelijke 14e-eeuws bewoningshorizont aanwezig is, terwijl de Broederenkerk al in 1310 voltooid werd. Dit laatste blijkt echter enige nuancering te behoeven. Het koor van deze kerk blijkt namelijk pas rond 1400 gebouwd te zijn als een latere toevoeging, iets dat ook blijkt uit de baksteenformaten. Men mag aannemen dat het kerkhof zich oorspronkelijk uitstrekte om de gehele kerk. Om het koor te kunnen bouwen, moesten deze graven echter geruimd worden. Daarbij ging men vroeger niet heel nauwkeurig te werk. Vooral de lange beenderen en complete schedels werden verzameld en geëxposeerd in een ossuarium. Dit ossuarium werd in 2005 al ontdekt langs de straat aan de zuidzijde van de kerk, al was de functie van het kleine gebouwtje toen nog niet direct duidelijk. De overige botten van dit stuk begraafplaats, dat op dat moment nog niet heel lang in gebruik was, belandden in de achtertuin van Broederenkerkhof 2. De vrijgekomen grond met de botten kwam goed van pas omdat de kerk op een extreem geaccidenteerd terrein lag. Behalve de botten werden nog meer vondsten gedaan die aan de kerk en klooster te relateren zijn: onder meer stukken gebrandschilderd glas uit de kerkramen, kacheltegels (vermoedelijk uit het scriptorium) en een door de Zutphense kerk geslagen armenpenning (braemse). De Halvemaanstraat heette in de middeleeuwen Coolsteeg. Deze steeg liep aan de noordzijde van de Polsbroek door tot aan de Laarstraat. Door de aanleg van de vesting begin 17e eeuw werd deze straat echter voor de helft vergraven bij de aanleg van een vestinggracht rond een bastion. In de Halvemaanstraat zal in 2014 een geheel nieuw wijkje verrijzen. Uiteraard zal dit worden vooraf gegaan door archeologisch onderzoek. Om een inschatting te kunnen maken van wat we hier kunnen verwachten op archeologisch gebied en hoe lang dit zal duren en wat het zou gaan kosten, werd een proefsleuvenonderzoek uitgevoerd. Dit gebeurde gecombineerd met een milieuonderzoek. Onder meer werd een sleuf aangelegd door de vestinggracht. Dit leverde diverse dempingsfasen op van de late 17e tot 19e eeuw en uiteraard een grote hoeveelheid vondstmateriaal. Daarnaast werden de resten gevonden van vele eeuwen aan stenen bebouwing. Door het graven van de proefsleuven is nu bekend tot hoever deze gebouwen doorliepen. Het meest verassend was echter de oudste bewoningsfase die werd aangetroffen. De Polsbroek werd in de 13e eeuw gesticht naast de stad Zutphen. 22

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2013 | | pagina 22