stichtin V\°°v ANBI •Vaillant' Gas-Badeöfen geiser in vrijwel dezelfde opstelling wordt gebruikt als bij de installatie in 1933: een los bad in de hoek van de badkamer met de badgeiser erboven. Volgens mondelinge overlevering van eigenaar op eigenaar is de combinatie nooit vervangen en is het vrijwel zeker dat ook het bad uit 1933 dateert. De oude geiser werkt volgens Roel Volman, eigenaar van Rooseveltsingel 13, probleemloos en naar volle tevredenheid. Geroemd worden de snelle reactietijd en de grote warmtecapaciteit. Het onderhoud doet Roel Volman zelf; één keer per jaar de branders even losschroeven en schoonmaken is voldoende. Over het lot van de geiser bij een eventuele verkoop van het huis maakt Volman zich geen illusies; "die verdwijnt meteen de container in". Een zekere affectie met oude techniek is wel een vereiste, wil hij hem als deel van het onroerend goed aan een nieuwe eigenaar overdoen. Is die affectie er niet, dan wordt overwogen de geiser te demonteren en mee te nemen. Over een eveneens in het huis aanwezige gasradiator, zeer waarschijnlijk ook daterend uit 1933, is de heer Volman duidelijk: "die blijft niet hier". Misschien ook maar het beste. Jeroen Krijnen SS W: Het Wijnhuisfonds, opgericht in 1927, is één van de oudste restaurerende instellin gen van ons land. In Zutphen zijn in totaal meer dan 85 doorgaans erg verwaarloosde panden door het fonds gerestaureerd. De panden zijn te herkennen aan het op de gevels aangebrachte bronzen zegel. Daarnaast bewaakt het fonds, waar nodig, cultuurhistorische waarden en draagt ook financieel daaraan bij. Ook u kunt donateur worden en meehelpen aan het behoud van de historische binnen stad. Kijk voor meer informatie op www.wijnhuisfonds.nl of bel 0575 51 38 29 Berkelsingel 30 7201 BL Zutphen Voetnoten 1. Bot, Piet, Vademecum historische bouwmaterialen, installaties en infrastructuur, Alphen a/d Maas 2009, 622 2. Het bedrijf Junkers is in 1932 overgenomen door Robert Bosch AG 3. Bot, Piet, 669 Foto's 1. De geiser "in situ", foto Jeroen Krijnen - gemeente Doesburg 2. De branders kunnen afzonderlijk gedemonteerd en gereinigd worden, foto Jeroen Krijnen - gemeente Doesburg 3. Fabriekslogo, foto Jeroen Krijnen - gemeente Doesburg 4. Concurrent Vaillant leverde in 1925 vergelijkbare badgeisers als Junkers (afbeelding overgenomen uit P. Bot, Vademecum historische bouwmaterialen, installaties en infrastructuur, Alphen a/d Maas 2009, 622) Vaillant Geyser-Auto-Geyser-Auto-Brodler ♦JOH.VRILLRNT-REMSCHEID- Monumentenzorg instanties Zutphen-Warnsveld Stichting Wijnhuisfonds Berkelsingel 30 7201 BL Zutphen Gemeente Zutphen 's-Gravenhof 2 7201 DN Zutphen Stichting Bescherming Stadsschoon Zutphen Martinetsingel 9 7201 DS Zutphen Zicht op Zutphen p/a Paul de Neeling Ida Gerhardsingel 113 7207 CL Zutphen Stichting Zutphense Pracht p/a Weg naar Laren 45 7203 HE Zutphen Dorpsraad Warnsveld Rijksstraatweg 65 7231 AC Warnsveld Stichting Waardevol Warnsveld Secr. Mw. L. van den Akker-Windig Rijksstraatweg 99 7231 AD Warnsveld Stichting Warnsveldse Monumenten p/a mw. A. Meesters Molenstraat 6 7231 KN Warnsveld Stichting Dorpsherstel Warnsveld p/a De Nachtegaal 12 7231 NX Warnsveld

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2013 | | pagina 19