Een oude geiser in Doesburg De badgeiser is van het merk Junkers en bestaat uit een serie demontabele messing gasbranders die via een gesloten watercircuit het aangeleverde koude water opwarmen. Via een aan de geiser bevestigde vernikkelde, messing buis kan het water naar beneden het bad instromen of middels knopbediening via een bovenloop naar een douchekop uitstromen. Een geribbelde plaatstalen kap met kleine boogvormige ventilatieopeningen bovenin dekt de techniek af. Merk, type en uitvoering waren in de jaren twintig van de twintigste eeuw volop in de handel leverbaar en vergelijkbare geisers werden ook door Vaillant geleverd 1. Ongetwijfeld is de Junkers badgeiser die in Rooseveltsingel 13 is aangetroffen bij oplevering van het huis geïnstalleerd en was toen wat uiterlijk betreft al wat gedateerd; in 1932 werd de bekende Fasto geiser geïntroduceerd, die opviel door zijn compacte formaat en strakke ontwerp van glad, wit gelakt plaatstaal. De gemeente Zutphen voert in opdracht van de gemeente Doesburg momenteel een inventarisatie uit naar panden met monumentale waarden binnen de gemeente Doesburg. Daarbij worden veel oude huizen van binnen bekeken en fraaie historische interieurs aangetroffen. Dat het begrip "cultuurhistorische waarde" heel rekbaar kan zijn werd duidelijk toen in een pand een tachtig jaar oude geiser werd aangetroffen, in vol bedrijf! Het pand waar het om gaat is F.D. Rooseveltsingel 13, gebouwd in 1932-33 naar ontwerp van de Doesburgse architect Van der Poel en vrijwel geheel in authentieke staat; sinds de bouw heeft geen verbouwing meer plaats gehad. Regulier onderhoud volstond om het pand in bewoonbare staat te houden. De badkamer is nog geheel betegeld gelijk waarmee de woning in het voorjaar van 1933 is opgeleverd en ook een deel van het aanwezige sanitair dateert nog uit de bouwtijd. Dit geldt in het bijzonder voor het bad en de badgeiser. Op dit laatste wordt hierna wat dieper ingegaan. Het concept van het verwarmen van koud stromend water middels gasbranders dateert uit 1868 (Benjamin Waddy Maughan), maar was toen nog verre van perfect. Een systeem dat met gasbranders water in een gesloten systeem verwarmt en een eigen luchtaanvoer en rookgasafvoer heeft is in 1894 uitgevonden door Hugo Junkers, die in 1895 de gelijknamige firma Junkers opricht 2. Johann Vaillant kreeg overigens in dat jaar patent op een vergelijkbaar apparaat en noemde het geyser, een term die al snel tot soortnaam promoveerde. Junkers ging in 1894 nog uit van steenkolengas als brandstof. Na de ontdekking van grote aardgasvoorraden in de Noord Nederlandse bodem nam dit gas na WOII geleidelijk de rol over van het steenkolengas. In 1970 werd de laatste (steenkolen-) gasfabriek in Nederland gesloten 3. Doordat aardgas droger is dan het relatief natte steenkolengas moesten vele installaties en koppelingen aangepast worden, dit is ook gebeurd bij de badgeiser van Rooseveltsingel 13. De geiser in de Doesburgse jaren-dertigwoning heeft reeds het nodige meegemaakt en is nooit gerestaureerd. Het apparaat heeft dan ook patina in overvloed. Bijzonder is bovendien dat de

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2013 | | pagina 18