Het Pakhuis wordt Centrum voor Innovatie en Techniek "We willen jonge mensen interesseren voor techniek" Industrieterrein De Mars gaat langzaam maar zeker tegen de vlakte en maakt plaats voor de nieuwe wijk Noorderhaven. Slechts enkele markante fabrieksgebouwen waar onder 'Het Pakhuis'zijn gered van de sloop en krijgen dankzij creatieve ondernemers een interessante bestemming. Een keer in de twee weken zit een dertigtal ondernemers al om half acht aan het 'innovatieontbijt' op een bedrijfslocatie in de regio. Onder het genot van een broodje luisteren ze naar een verhaal over innovatie en duurzaamheid van een van de deelnemers. Regelmatig vindt het ontbijt ook plaats in de historische Bourgonjetoren van Attika Architecten. Het is een wisselend gezelschap, van ondernemers uit de regio, die allemaal iets doen op het gebied van techniek. "Je kan wel zeggen dat het bruist aan de ontbijttafel, ook al is het wel erg vroeg op de dag,"meent architect, Géke de Wilde. Hij is regelmatig gastheer bij zo'n ontbijtsessie in de Bourgonjetoren en steekt er elke keer weer wat van op. "Het is verbazend wat er in de Achterhoek aan innovatieve bedrijven zit. Je zou het aan de buitenkant niet zeggen, maar het zijn bedrijven met een mondiale uitstraling." Met Jan Duits van Duits engineering en Henk Broekhuizen van Installect zocht De Wilde al langer naar een bouwlocatie voor een centrum, waarin al die innovaties op het gebied van techniek kunnen samenkomen. Het moest een centrum worden voor opleidingen, presentaties en conferenties. "We hebben in Nederland een tekort aan technisch geschoolde vakmensen en zouden die graag in Zutphen willen opleiden. Ook de werknemers van de betrokken bedrijven moeten vaak op pad voor het behalen van certificaten voor keurmerken. Dat soort cursussen hebben we liever dichtbij huis." Géke de Wilde zag de mogelijkheden van de karakteristieke industriële bouwwerken achter het station, het Koelhuis, Het Pakhuis en de Broodfabriek en gaf daaraan de voorkeur boven nieuwbouw. "We konden Het Pakhuis voor een symbolisch bedrag kopen van projectontwikkelaar Heijmans en met onze club van ondernemers zal de (ver)bouw geen groot probleem zijn." De Wilde zag de ligging achter het station als groot voordeel. "Mijn generatie ondernemers zit voortdurend in de auto, maar de jongeren verkiezen de trein vaak boven de auto." Op 12-12-2012 werd de koop gesloten voor 1212 euro. Niet veel later had Attika Architecten de bouwtekeningen al klaar. Op het moment van aankoop deden er drie ondernemers mee, maar intussen hebben zich al zeven anderen aangesloten bij de Pakhuis Noorderhaven BV - Centrum voor Innovatie en Techniek. Alle tien aandeelhouders kunnen gebruik maken van het gebouw, dat ook flexibele werkplekken bevat. Met een opleidingscentrum wordt nu overlegd over het starten van een beroepsopleiding. "Ons doel is meer jonge mensen te interesseren voor techniek." iNOORDERHAVEN

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2013 | | pagina 16