Wie verdient de Paltsprijs 2013? Nomineer en stem! Voor de derde keer wordt tijdens de Open Monumentendagen op 14 september, de Paltsprijs toegekend voor een monument, plek of object, in Zutphen, Warnsveld en het buitengebied waaraan de afgelopen twee jaar hard gewerkt is om het in oude glorie te herstellen. De prijs was oorspronkelijk een ondernemersprijs, maar het Wijnhuisfonds nam de uitreiking van de prijs over vanuit haar doelstelling om stedelijk schoon te bevorderen en in stand te houden. Elke twee jaar kan er gestemd worden op een stukje stadsschoon, dat de voorgaande twee jaar is gerestaureerd. Stemmen gaat via de website van het Wijnhuisfonds of via een nominatieformulier, dat opgehaald kan worden op het kantoor van BOG, Berkelsingel 30. Twee jaar geleden won De Oude apotheek, Houtmarkt 73 en Zaadmarkt 105 kreeg de publieksprijs. In 2009 won de tandartsenpraktijk aan de Spittaalstraat 1E de Paltsprijs. Belangrijke criteria bij de toekenning van de prijs zijn ondermeer respect voor het oorspronkelijke, zorgvuldigheid met oude materialen, duurzaamheid en toegevoegde waarde voor de stad. Een deskundige werkgroep houdt zich bezig met de nominatie. Daarin zit Agnes Koster, bouwkundige en adviseur monumentenzorg voor de gemeente Zutphen, Wim Wensink, bestuurslid van het Wijnhuisfonds en Constant Willems, voorzitter van de werkgroep bouwhistorie. Silvia Heyl zit er in als manager van Stichting BOG en is zelf ook bouwkundige. Er zijn drie belangrijke data om in de gaten te houden: Vanaf begin juni kan iedereen gedurende zes weken nomineren via de website of met een nominatieformulier Begin augustus wordt de lijst van genomineerden gepubliceerd en vanaf dat moment kan er gestemd worden voor de publieksprijs. De lijst van genomineerden vormt de voorselectie, opgesteld door de werkgroep. Tot 14 september, 12 uur, kan er gestemd worden voor de publieksprijs. Op 14 september worden de prijzen van de jury en het publiek bekend gemaakt. De jury bestaat uit Bonnes Venema, voorzitter van het Wijnhuisfonds, Tiana Wilhelm, directeur stedelijke musea en Willem Frijhoff, emeritus hoogleraar geschiedenis. De prijs bestaat uit een oorkonde, het bijbehorende fraaie muurschildje en een geldbedrag van 500,- Mogelijke kanshebbers op de Paltsprijs 2013 (selectie Zutphense Pracht) Joodse begraafplaats Raadhuissteeg 10 Groenmarkt 28 Tadamastraat 106 Oudewand 130 Tadamasingel 59-61 Kerksteeg 3 Bornhovestraat 43-45 Lange Hofstraat 11 Laarstraat 9 i

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2013 | | pagina 15