Subsidie energiebesparing voor monumenten Nieuwe fotocollecties op de website van het Regionaal Archief Zutphen Stichting Vrienden van het Oude Bornhof opgenomen in uw testament? Een energiebesparingsadvies is al snel een rendabele investering, zeker als u ook nog een aanzienlijke korting krijgt. Soms zit de winst al l in kleine dingen zoals een betere afstelling van de cv-ketel. Een energieadvies van de deskundige vakmensen van Bella Tinta kost gemiddeld 300. Voor de eerste vijftig adviezen stelt de gemeente 150 subsidie beschikbaar. Misschien denkt u dat energiebesparing en monumentenzorg op gespannen voet te staan, en er in de zin van isolatie maar weinig mogelijk is. Er zijn echter nieuwe ontwikkelingen in materialen, die de goedkeuring van Monumentenzorg krijgen. Zie de website die deze zomer online gaat, www.monumenten-energiezuinig.nl Het regionaal archief Zutphen is dé plek als je meer wilt weten van monumenten in de stad en de geschiedenis van haar bewoners. Dit voorjaar voegde het archief weer drie nieuwe collecties foto's toe op haar website, www. regionaalarchiefzutphen. nl. Het archief putte hiervoor uit dozen met foto's die bewoners komen brengen. Maar het gaat ook om foto's van de Dienst Openbare werken, die tussen 1945 en 1971 tal van gebouwen in beeld bracht. De Klompenkerk op de Polsbroek bijvoorbeeld, die in 1970 werd afgebroken. Het zijn overigens geen ansichtkaarten van de stad, daarvoor kan je terecht bij de historische vereniging Zutphen, www. historiezutphen.nl of op verzamelaarsites zoals www.catawiki.nl. De nieuwe foto's van de stad geven volgens archivaris Etienne van den Homburg de dagelijkse ongepolijste werkelijkheid weer. Een van de schenkers is de 92-jarige Jo Schoenmaker-Zeewuster, die al zestig jaar in Zutphen woont. Ze maakte met haar man talloze opnamen van Zutphen. Het Regionaal archief is voorlopig nog niet klaar. In het depot liggen nog volop dozen op digitalisering te wachten. Het is een arbeidsintensief karwei, waarvoor niet altijd de middelen beschikbaar zijn. www.regionaalarchiefzutphen.nl Nieuw is de subsidie van 500 voor isolatie van gevels, daken, vloeren of glas. Als u andere inwoners weet te strikken voor een gezamenlijk isolatieproject kunt u nog meer subsidie verkrijgen. Bij tenminste zes deelnemende buren is er burenbonus mogelijk van 250 per huis extra. Ook voor zonnepanelen is subsidie beschikbaar. Bij Bella Tinta, Lange Hofstraat 30, kunt u terecht op inloopspreekuren voor informatie en maatwerkadvies op woensdagen van 14.30 tot 17.30 en op zaterdagen van 14.00 uur tot 17.00 uur. saam In het verleden heeft de Stichting Vrienden van het Oude Bornhof regelmatig een legaat mogen ontvangen (veelal in de vorm van aandelen) van mensen die het behoud van het stedelijk schoon in de gemeente Zutphen een warm hart toedragen. De Stichting Vrienden verwierf en beheerde de aandelen van de NV Stadsherstel Zutphen. Na de fusie tussen (inmiddels Stichting) Stadsherstel Zutphen en het Wijnhuisfonds, heeft de Stichting Vrienden haar volledige vermogen geschonken aan de Stichting Wijnhuisfonds en is vervolgens medio januari 2013 opgeheven. Mocht u de Stichting Vrienden van het Oude Bornhof hebben opgenomen in uw testament, dan kunt u dit wijzigen in de Stichting Wijnhuisfonds. Legaten en donaties aan het Wijnhuisfonds worden benut om dezelfde doelstelling te verwezenlijken. Het Wijnhuisfonds heeft (evenals voorheen de Stichting Vrienden van het Oude Bornhof) ten doel de bevordering van het stedelijk schoon in Zutphen. Zij zorgt voor instandhouding van hetgeen aldaar van belang is uit een oogpunt van geschiedenis of kunst, ondermeer door middel van verwerving van eigendomsrechten, restauratie, onderhoudsbijdragen en raadgeving. Voor nadere inlichtingen kunt u contact opnemen met Stichting BOG 0575-513829. 13

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2013 | | pagina 13