NIEUWS EN ACTUALITEITEN Cellofestival Zutphen Derde erfgoedcafé in De Oude Apotheek Luisteren naar een Bachsuite in Het Refter van het Stedelijk Museum, dat is beslist een goede manier om je dag goed te beginnen. Dat kan vier dagen lang 's morgens om half tien tijdens het zevende cellofestival in Zutphen. "Die ochtendconcerten zijn altijd het eerst uitverkocht," vertelt voorzitter Harm Wesselink, die de voorzittershamer overnam van Wim Laurensse. "Om niets te missen kan je maar het beste een passe-partout kopen." Op woensdagavond 21 augustus barst het festival los in de St. Janskerk, kroonjuweel van de Nieuwstad, met het 'Cello8tet Amsterdam'. Het festival sluit zondagmiddag af met een concert in de buitensociëteit van het Gelders orkest met drie cellosolisten. De programmering is in feite helemaal rond, maar Wesselink wil nog een aantal extra's organiseren, zoals optredens van cellisten op straat, in poortjes en in winkels. "We willen ook de allerkleinsten erbij betrekken met een kinderconcert in de Buitensociëteit onder leiding van Harm Edens en zelfs een peuterconcert vanaf twee jaar." Zo laten we de jongsten kennismaken met de cello." Wesselink is blij met de toezegging van Het Wijnhuisfonds om een concert te mogen houden op De Bleek. Het hele programma met concerten, masterclasses, lezingen en workshops is te vinden op www.cellofestivalzutphen.nl. Een passe-partout voor vijf dagen vol cellomuziek kost 175. De monumentenorganisaties van Zutphen en Warnsveid organiseren periodiek een erfgoedcafé, waarin een thema centraal staat. Op 4 aprii is het thema onder houd van monumenten. WSifsoaai ïS§atn3aao. Het klinkt haast dreigend in een gezelschap van monumentenorganisaties, bou- whistorici en monumentenadviseurs. Ernst van der Gijp, directeur Monumenten- wacht, begint zijn verhaal met de boodschap, dat er de komende twintig jaar veel gaat veranderen op energiegebied. Ook bij monumenten. Van der Gijp schetst het beeld van een stad, waarin alleen nog de monumenten op fossiele brandstoffen stoken en de rest op zonnecellen. Dat moet je niet willen. Dus ook maar zon nepanelen op kerkdaken? Tja, als dat geen vloeken 'op' de kerk is. Maar zover is het nog niet en in het vervolg van zijn verhaal gaat het over het mooie ambachtswerk van de Monumentenwacht, die jaarlijks bij 2900 abonnees in Gelderland langs komt om het onderhoud kritisch te volgen en de meest noodzakelijke reparaties te verrichten. Een lekkende dakpan of goot kan een hoop ellende veroorzaken. Met een abonnement op de monumentenwacht ben je het probleem voor. Er volgen veel tips voor onderhoudswerk, geïllustreerd met pijnlijke beelden van daken en muren, die verkeerd zijn behandeld met zogenaamde wondermiddelen. De Monumentenwacht heeft een lijst van gekwalificeerde bedrijven voor restauratiewerken geeft ook cursussen over restauratie en onderhoud van monumenten. Het erfgoedcafé vindt plaats op de eerste verdieping in de prachtig gerestaureerde woonkamer van De Oude Apotheek. Juist dit pand illustreert wat een vakkundige restauratie in samenspraak met monumentenadviseurs kan opleveren. Constant Willems van de Werk groep Bouwhistorie van de Historische Vereniging geeft de tweede presentatie over de 'ontmanteling' van de Oude Apotheek, waar na het verwijderen van talloze wandjes en gipsplaten de oude glorie terugkeerde. Daarna volgt het verhaal van het Metaheir(reinigingshuis) op de Joodse begraafplaats, dat er na restauratie weer fier bij staat. Er volgt nog een korte toelichting op het monumentenbeleid van de gemeente. Gewoon onderhoud van monumenten is vergunningvrij. Maar monumentenadviseur Hendrik Haa&ens benadrukt de meerwaarde van overleg en wijst op de bestaande subsidiemogelijkheden. Voor de dertig aanwezigen is het een leerzame avond, waarna je thuis wat zorgelijk naar je eigen dakpannen kijkt.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2013 | | pagina 12