Derk Jan Verstand heeft de voorzittershamer al overgedragen, maar zijn missie om van Zutphen een nog mooiere monumentenstad te maken zal hij niet zo snel loslaten. "Een integrale visie,"betoogt hij. "Dat mis ik in Zutphen. Het monumentenbeleid staat niet los van het economisch beleid en het cultuurbeleid. Nu de gemeente wil bezuinigen op de monumentendagen, leek het ons een goed idee om 'Zutphen op zondag' te combineren met de Open Monumentendagen. Monumenten hebben ook een economisch belang. Ik zou wel eens een onderzoek willen laten doen naar de economische betekenis van monumenten voor Zutphen. Dankzij al die monumenten komen er meer bezoekers, die geld uitgeven in de stad. Cultuurhistorie is een mooi verkoopargument als je bezetting zoekt voor lege winkelpanden. Restauratie van panden levert weer werkgelegenheid op en voor de gemeente betekent dat een verhoogde waarde voor de WOZ." Mijlpaal De afgelopen veertien jaar heeft Derk Jan Verstand als voorzitter van het Wijnhuisfonds, het belang van de monumentenstad met veel inzet en overtuigingskracht behartigd. Nu is het moment aangebroken voor het afscheid. De fusie tussen NV Stadsherstel en het Wijnhuisfonds is een feit. De twee besturen zijn samen gekomen en Verstand gaf het stokje over aan Bonnes Venema, die, voor de fusie, bij Stadsherstel de voorzittershamer hanteerde. Het is een mijlpaal, want de fusie was een belangrijk streven van beide monumentenorganisaties. Die fusie geeft weer meer slagkracht volgens Verstand. "Bij het 75-jarig bestaan hebben we serieus nagedacht over het voortbestaan van het Wijnhuisfonds. Dat was nog in de periode dat het onroerend goed onbetaalbaar was en het WHF zich geen nieuwe aankopen kon permitteren. Door de monumentenstatus van veel panden en de bijbehorende regelgeving is het risico van verkwanseling ook minder. In theorie zou je onze huizen kunnen verkopen aan particuliere eigenaren, zoals ook met de monumenten in het Bergkwartier in Deventer is gebeurd. Wij hebben ervoor gekozen om dat niet te doen, vooral omdat we goede en betaalbare huurwoningen in de stad willen houden. Als je niet oppast, verandert het woningaanbod, krijg je meer koopwoningen en daarmee een eenzijdiger opbouw van de bevolking. Maar dat is niet de enige reden van ons voortbestaan. De binnenstad is qua monumentenzorg nog lang niet af. Er is veel te doen. Op ons verlanglijstje staan veel panden, die nog gerestaureerd moeten worden en de prijzen zijn nu lager. Bovendien blijven we graag gesprekspartner van de gemeente wat betreft monumenten. Een kritische blik blijft noodzakelijk." Duurzaamheid Derk Jan Verstand is dol op Zutphen. Hij moest destijds verhuizen omdat zijn vrouw, Annelies Verstand, in 1994 burgemeester werd in Zutphen. Nu wil hij er niet meer weg. "De menselijke maat van Zutphen is er prettig." Destijds was hij verrast door het groen in de stad, de parken, de vijvers, de vrij liggende fietspaden en de vele monumenten. "Na de oorlog kampte Zutphen met veel oorlogsschade."vertelt hij. "Het kwam voor dat eigenaren hun huis aan het Wijnhuisfonds kwamen aanbieden, omdat ze dan wisten dat het goed opgeknapt werd. Er waren toen nog niet zoveel particuliere eigenaren op de markt. Nu zie je dat er meer particuliere monumentenbezitters zijn, die ook de restauratie ter hand nemen. Ik denk dat wij vanuit het algemeen belang het restaureren zeer serieus oppakken en voorzichtig zijn met de historische waarde. Maar als je nu naar de genomineerden voor de Paltsprijs kijkt zijn er ook prachtige restauratieprojecten van particulieren bij. Denk maar aan de Oude apotheek, het pand van Voorink advocaten en de tandartsenpraktijk achter de Spittaalstraat van de familie Koppel. Een belangrijk aandachtspunt is nu het energiezuinig maken van monumenten. Dat is een kolfje naar Verstands hand, omdat hij ook voorzitter is van een organisatie die twee belangrijke Europese duurzaamheidkeurmerken, toekent. Het gaat om keurmerken op het terrein van recreatie, toerisme en de zakelijke dienstverlening, Green key en Blauwe Vlag. Wat hem betreft moet het ook bij monumenten meer over duurzaamheid gaan. De monumentenwet is soms echt een belemmering. Wijzend op de voorzetramen in zijn eigen huis, verzucht hij dat er wat hem betreft dubbelglas in zou mogen. "Maar ja, ook dit huis heeft een monumentenstatus." Zutphen zou in zijn ogen al lang energieneutraal kunnen zijn als er op alle platte daken op het industrieterrein zonnepanelen zouden zitten. Hij vindt het jammer dat er voor de ontsierende windmolens wordt gekozen. "Laten we zuinig zijn op het IJsselfront." Liever ziet hij ook geen hoogbouw in de Noorderhaven. 10

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2013 | | pagina 10