De Walravina is een van de achttien oude bedrijfsvaartuigen, die de Museumhaven op de Mars sieren. Het schip oogt van buiten prachtig, zeker als de zeilen zijn gehesen, zoals op Monumentendag. Het leukste is het schip van binnen. Alsof je honderd jaar terug in de tijd stapt. Nelly van de Velden gaat er even voor zitten om het allemaal uit te leggen. "Deze roef van twee en een halve meter bij vier was vroeger de woning van het schippersgezin", vertelt ze. "Hier gebeurde alles: koken, wassen, eten." Nelly en Edu van de Velden kochten het schip in 1971 van de eerste eigenaren, het schippersechtpaar Doodewaard, later tante Mien en ome Kees voor het gezin Van de Velden. Het waren binnenschippers, die met hun 'heve-aak' op Nederland, Duitsland en België voeren met honderd ton lading.. Ze brachten hun lange werkzame leven door op het schip tot het uiteindelijk niet meer ging. Toen verkochten ze het met alles erop en eraan. Alleen de kanarie en het oude Kompas gingen mee naar het bejaardenhuis. Het kompas kwam overigens later weer terug op het schip, een cadeau voor het 25- jarig huwelijk van Nelly en Edu. Het nieuwe schipperspaar restaureerde de roef met veel liefde en vakmanschap en voegden er veel mooie oude elementen in, zoals een oud Frans fornuisje van het merk Godin, dat het nog prima doet op kolen en briketten. Mooi is het houten interieur met panelen en kastjes in het schot tussen woning en laadruimte en het schouwtje met houtsnijwerk, dat traditioneel is 'gemarmerd'. "In een van de kastjes hing vroeger altijd een reep spek,"vertelt Nelly. Het hing er niet om op te eten, maar om zo nodig een lek te dichten. Na gebruik kochten ze onmiddellijk een nieuw stuk spek. Dat was onontbeerlijk. De toegang tot het achteronder gaat via een schuifdeurtje met glas-in-lood. Daar liggen onder het achterdek aan weerszijden bedsteden van grenen kraaldelen. "Kijk daar sliepen ze en een gemiddeld gezin had vroeger wel zes kinderen," wijst Nelly. "Dat de roef iets lager ligt heeft te maken met de doorvaarthoogte van het schip. Die moest zo laag mogelijk zijn. Helemaal voorin het schip onder het voordek, het vooronder, sliep destijds de knecht. De bedstee in het achteronder

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2012 | | pagina 9