stichting 'jnhuisronds IBDO Houdt u van Zutphen? Word dan donateur van het Wijnhuisfonds! Door donateur te worden, steunt u de stichting Wijnhuisfonds. Als dank voor uw steun nodigt het Wijnhuisfonds u jaarlijks uit voor een bijeenkomst en u krijgt tweemaal per jaar dit monumentenmagazine Zutphense Pracht. Bovendien kunt u van speciale donateursaanbiedingen profiteren. Op onze website vindt u meer informatie en het aanmeldformulier. www.wijnhuisfonds.nl Maar indien zich een bedrijf meldt, of een combinatie woning-bedrijf, zijn aanpassingen gewenst. De bouw van appartementen vraagt uiteraard de meeste ingrepen, alleen al vanwege geluid- en brandwering. Interessante kwestie ook: moet er een lift in Dat Bolwerck? 'Dan komt de 21e eeuw echt het pand binnen.' In d'Oude Apotheek aan de Houtmarkt - waar Ambagtsheer de hand in had - blijkt dat het op een verantwoorde manier kan, zegt hij. De restauratie-architect kijkt, in aanvulling op de blik van de bouwhistoricus die eveneens bij het project is ingeschakeld, altijd óók naar de gebruikerskant. Een aantrekkelijk spanningsveld, vindt Ambagtsheer. 'Het is het mooie van mijn vak. Dat ik die prachtige historische panden niet alleen van de buitenkant zie, maar ook achter de voordeur mag kijken. Ik krijg er dan een beeld van hoe de bewoners met zo'n pand omgaan; heel respectvol, blijkt vaak. 'Iets wat zeker geldt voor de Bolwerck-bewoners; die hebben op eigen kosten onder meer een insteekverdieping in de woonkamer aangebracht, waar Habekotté zijn bibliotheek had. In de aanbouwkeuken zit dan wel weer een detonerende trap. Maar die kun je makkelijk verwijderen, zegt Ambagtsheer. Daarmee is hij bij de basisvraag die zich steeds weer, bij elk detail, laat stellen. Wat restaureer je wel en wat niet en zo ja: naar welke tijd? De wenteltrap in de keuken gaat sneuvelen, de centrale trap in de ingangshal mag blijven. Al ziet zelfs een leek dat die van relatief recente datum is. 'Hij komt uit een ander interieur, maar vertelt wel een deel van het verhaal van Dat Bolwerck.' Het was niet ongebruikelijk dat halve en hele interieurs van het ene (gesloopte) pand naar het andere verhuisden. 'Panelen en deuren van Amsterdamse grachtenpanden zijn terug te vinden in allerlei landhuizen.' Dat is óók bouwgeschiedenis. Zeker wanneer iets van vóór de Tweede Wereldoorlog dateert, laat de architect het tegenwoordig ongemoeid. Een groot verschil met het architectonisch denken van 1939, toen architect Kok Dat Bolwerck onder handen nam. Hij gaf het gebouw het oude aanzicht dat het nu nog heeft. 'Compleet terugrestaureren zouden we nu echt niet meer doen', zegt Ambagtsheer. 'Want achter dat nieuwe zat net zo goed een idee. Maar aan de andere kant: als we ergens binnen in zo'n oud pand een deur moeten vervangen, ligt het weer niet voor de hand dat je daar een modern stalen exemplaar in zet. Dan zoek je toch iets passends.' Elk mens denkt, handelt en onderneemt op zijn eigen manier. Dus wil je als accountant of adviseur werkelijk van meerwaarde zijn dan moetje niet alleen over vakkennis en branchekennis beschikken. Gelukkig werken bij BDO mensen die luisteren en meedenken. Zij snappen dat er wederzijds vertrouwen nodig is om tot het juiste advies op het juiste moment te komen. Geïnteresseerd? Ga naarwww.bdo.nl of bel (0575) 58 31 00 voor een persoonlijke afspraak met de mensen van BDO Zutphen. Tekst: Sander Grootendorst Foto's: BOG/Hendriksen fotografie Omdat mensen tellen.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2012 | | pagina 7