De architect als puzzelaar Dat Bolwerck 'mooie uitdaging' voor Frans Ambagtsheer De buitenstaander ziet een machtig pand, alleen al qua naam: Dat Bolwerck. Het staat sinds 1549 aan de Zaadmarkt in Zutphen. De vrouw des huizes heeft haar bolwerk onlangs verlaten. Nu denkt het Wijnhuisfonds na over een nieuwe bestemming. Het was ook wat al te groot voor één persoon; wat in gewone huizen een woonkamer is, is in Dat Bolwerck een woonzaal. Imposant hoge zolder, gewelvenkelder, heerlijke tuin... Achter de gevel blijkt alles nog aanzienlijk ruimer dan je van buiten denkt. 'Het is gigantisch', zegt architect Frans Ambagtsheer. Hij kreeg van het Wijnhuisfonds de opdracht een plan te maken waarmee Dat Bolwerck de toekomst tegemoet kan. Met respect voor het verleden, dat spreekt voor zich. Een mooie uitdaging noemt Ambagtsheer het. En ook: een ingewikkelde puzzel. Ideaal zou het zijn als het opnieuw bewoond of gebruikt zou worden zoals tot nu toe. Maar is er een markt voor? Het alternatief is een opdeling in drie of vier appartementen. Ambagtsheer onderzoekt alle mogelijkheden. De architect prijst zich gelukkig met het feit dat zijn opdrachtgever hem geen keiharde deadline stelt. 'Voor zo'n pand móet je de tijd nemen. Goed dat ik te maken heb met het Wijnhuisfonds en niet met een partij die puur commercieel denkt. Al kun je ook niet eindeloos plannen maken. Je wilt niet dat het pand te lang leegstaat. Leegstand is achteruitgang, zeker voor zo'n monument.' Het architectonische nadenken begon al toen de bewoonster nog niet was vertrokken. Dat kon omdat de bovenverdieping haar domein was; ze leefde gescheiden van haar echtgenoot, die beneden woonde en werkte; een huis als Dat Bolwerck bleek groot genoeg voor een dergelijke relationele constructie. Met voorrang is na het overlijden (in 2010) van psychiater Fans Habekotté de spreekkamer beneden opgeruimd; waardoor en passant het wonderlijke behang weer zichtbaar werd. Vroeger was het een vergaderkamer voor het bestuur van het Wijnhuisfonds. Nu is dat weer mogelijk. Het is bij uitstek een plek voor het Wijnhuisfonds, de architect en de monumentenadviseur van de gemeente om te overleggen over de restauratie. Ook als het géén appartementen worden moet er wat gebeuren, legt de architect uit: 'Je moet rekening houden met de comfort- eisen van nu. Het pand is waterdicht, maar behoorlijk open. De bewoners moeten een vermogen aan energiekosten hebben opgemaakt. We willen het zo duurzaam mogelijk isoleren.' Dat betekent het einde voor veel kieren en gaten ('kun je al enorme winst mee behalen'), maar het aanbrengen van dubbel glas gaat zo maar even niet. Al zijn de technieken nog z zover gevorderd, volledig duurzaam wordt het nooit. Op de benedenverdieping bevond zich lange tijd de openbare bibliotheek. Voor zo'n gebruiker, en ook als er iets als een museum in zou komen, hoeven in het gebouw, afgezien van isolatie en achterstallig onderhoud, verder nauwelijks ingrepen te worden gedaan. Dan kun je de zalen de zalen laten.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2012 | | pagina 6