Zingen in een monument Colofon Voorwoord Brigitte Kaandorp zong haar eerste liedjes in 1981 in Dat Bolwerck voor een Zutphens publiek. Kees Etienne herinnert zich dat hij samen met zijn vrouw Coby naar het optreden ging van de piepjonge cabaretière met haar ukelele. Kleinkunst, muziek en theater in monumenten is een mooie traditie, die wordt voorgezet door het theaterfestival Gast in Zutphen. Onlangs presenteerde Brigitte Kaandorp haar liederenboek, waar ook die eerste liedjes uit 1981 in staan. Dat was ook het jaar, waarin de bibliotheek, na veertig jaar, van het Bolwerck verhuisde naar de Broederenkerk. Later dat jaar trok de psychiater Habekotté met zijn vrouw in het pand. Ze bewoonden Dat Bolwerck met stijl tot het niet meer ging. Hij overleed in 2010 en zij vertrok onlangs naar een kleiner onderkomen van het Wijnhuisfonds. Dat Bolwerck was het eerste pand, dat het Wijnhuisfonds aankocht in 1938. Een jaar later werd het gerestaureerd en nu staat de parel van het Wijnhuisfonds een nieuwe verbouwing te wachten. Een interessante puzzel voor de architect, het bestuur van het Wijnhuisfonds en de gemeentelijke monumentenadviseur. Er staan nog veel meer parels in dit nummer van Zutphense Pracht. Bloembinderij Horta wordt wel de parel van de Lange Hofstraat genoemd. Toen hun nieuwe pand feestelijk werd geopend gingen de vlaggen uit in de straat. De uitbreiding naar Die Rosendaele leverde weer nieuwe bouwhistorische kennis op over Zutphen. In Horta staat een klein gestapeld muurtje met kloostermoppen uit de dertiende eeuw, die tevoorschijn kwamen bij het doorbreken van een muur. In deze Zutphense Pracht vind je niet alleen huizen in de binnenstad maar ook molens, een historisch vrachtschip, een begraafplaats en industrieel erfgoed. Wethouder Rik de Lange licht het nieuwe gemeentelijk monumentenbeleid toe. De boodschap is dat de gemeente het beleid wil versoepelen, meer kijken naar de monumentale waarde en minder dogma's. Met een goed (digitaal) advies vooraf kan het afgeven van vergunningen soepeler verlopen. Het gemeentebestuur doet een beroep op de Zutphenaar en de monumentenorganisaties om de plannen te helpen uitvoeren. Heel concreet zie je dat terug in dit blad met een beroep op donateurs voor de molens van Warnsveld en voor de restauratie van de Matseva's op de Joodse begraafplaats. Nadruk legt het gemeentebestuur op communicatie en samenwerking. Zutphense Pracht is daar al een 'prachtig' voorbeeld van. De samenwerking van het Wijnhuisfonds met de gemeente en de Stichting Zutphense Pracht levert een tweejaarlijks dik magazine op over monumenten, bouwhistorie en archeologie. Agnes van Brussel hoofdredacteur Zutphense Pracht wordt uitgegeven door Stichting Zutphense Pracht, in opdracht van Monumentenzorg Zutphen en Stichting Wijnhuisfonds Agnes van Brussel Agnes van Brussel, Hendrik Haafkens, Jeroen Krijnen, Bert Fermin, Ton van Ingen Schenau, Sander Grootendorst Berthil van den Brink Weevers Grafimedia info@zutphensepracht.nl of tel. 0575 - 785 670 Weg naar Laren 45, 7203 HE Zutphen Uitgave Hoofdredacteur Redactie Vormgeving en marketing Drukwerk Advertenties Redactie adres Alle rechten voorbehouden. Niets uit deze uitgave mag worden verveelvoudigd, opgeslagen in een geautomatiseerd gegevensbestand, of openbaar gemaakt, in enige vorm of op enige wijze, hetzij elektronisch, mechanisch, door printouts, kopieën, of op welke andere manier dan ook, zonder voorafgaande schriftelijke toestemming van de uitgever. De informatie in deze uitgave is met de grootst mogelijke zorg samengesteld. Uitgevers en auteurs zijn niet aansprakelijk voor mogelijke handelingen en/of beslissingen gebaseerd op deze informatie. 5

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2012 | | pagina 5