Theaterfestival Gast in Zutphen opent deuren van monumenten I If CAST IN iZUTPHEN Gast in Zutphen is een populair festival. Het trekt zeshonderd bezoekers die verdeeld worden over tweeëntwintig routes en twintig verschillende voorstellingen in monumentale woonhuizen. Van die twee en twintig voorstellingen ziet elke deelnemer er vier op vier verschillende locaties. "Je kunt bij ons niet kiezen tussen muziek, theater of dans," vertelt bestuurslid Elma Strijks. In elke route zit een mix van de verschillende podiumkunsten." Deelnemers kiezen meestal een route, waarin ze een ding van hun smaak herkennen of omdat ze graag dat ene speciale huis van binnen willen zien. Je kiest bijvoorbeeld voor de jazzy wereldmuziek van Accoustic Compass in het majestueuze huis op Halterstraat 22. Daar krijg je dan twee theatervoorstellingen en nog een gitaar en mandoline voorstelling bij. De deelnemende bewoners, die hun huis openstellen, heten hun gasten welkom met een verhaal over de geschiedenis van hun monument. Zo vertelt Selma Delsing dat de eerste stenen van haar huis aan de Halterstraat al in 1435 zijn gelegd. Toch is haar huis vooral een achttiende-eeuws pronkstuk dat in allerlei stadia zijn huidige allure bereikte. Jeanette van der Maten vertelt met veel trots hoe Martinetsingel 11, een rijksmonument uit 1898, na een reeks ontsierende ingrepen, door haar en haar man Bert Geerling weer in de oude staat is teruggebracht. Daar staat nu een jonge cabaretière, Kristel Zweers, tussen de schuifdeuren van de gerestaureerde serre, waar jugendstil schilderingen achter het behang tevoorschijn kwamen. Ze is getogen in Brummen en zet een sprankelende humorvolle voorstelling neer. Het Zutphens Theaterfestival biedt hoge kwaliteit. "We willen professioneel theater en het mag best grensverleggend zijn," meent voorzitter Suzanne Hoyinck. Zelf ging ze tussen alle drukke werkwerkzaamheden naar de Italiaanse danstheatervoorstelling Giulia Mereddu in de Oude Apotheek. "Een voorstelling die ons typeert. Het moet je in je hart raken." Tekst: Agnes van Brussel Foto's: Zutphense Pracht 46 Openingsvoorstelling in de Burgerzaal van Jeroen Kant Vertrek uit het oude stadhuis voor de eerste voorstelling

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2012 | | pagina 46