OEKEN EN PUBLICATIES BAK F Het Oude Bornhof en omgeving Zutphen De Mars 125 jaar wonen en werken tussen water en spoor Historisch metselwerk Sporen naar Empe STEEN br Nieuwe publicaties in 2012 in de reeks Zutphens Archeologische Publicaties (ZAP) De Zutphens Archeologische Publicaties zijn verkrijgbaar bij de Zutphense en Warnveldse boekhandels. B Zeven eeuwen geschiedenis in Zutphen. Door kees Etienne. Kees Etienne schreef een zeer compleet boek over de geschiedenis van Het Oude Bornhof en de directe omgeving. Het boek zit vol interessante feiten, documenten, anekdotes èn foto's, die het tot een aangenaam leesbaar boek maken. Verkrijgbaar op intekening bij Boek en Buro Beukerstraat 77 of bij de auteur Kees Etienne via etiennec@xs4all.nl, ISBN 978 90 8570 721 9, prijs 32,50 Biografie van de baksteen 1850 tot 2000 Een uitgave van de Rijksdienst voor het cultureel erfgoed. Door Ronald Stenvert. Machinale rode, gele en zwartgesmoorde bakstenen als onderdeel van metselmozaïeken zijn kenmerkend voor de neorenaissance. Geglazuurde profielstenen bepalen het beeld van de neogotiek. De jugendstil bracht gladde lichgele en witte baksteen. Het zijn allemaal interessante wetenswaardigheden niet alleen voor bouwhistorici maar voor voor iedereen met belangstelling voor bouwkunst en erfgoed. Verkrijgbaar bij de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed. Een uitgave van de Historische Vereniging. Door Bert Gravesteijn, Ap Lammers, Chiel Veerwater, Gerrie Willemsen en Cor Bierhof Nu de Mars een complete metamorfose meemaakt, moest dit boek er komen. De Mars heeft een interessante geschiedenis. Ooit waren er stadsweiden met enkele molens, een ticheloven en twee galgen. 1874 was een belangrijk jaar voor De Mars. In dat jaar werd de spoorlijn Arnhem - Zwolle aangelegd. In diezelfde tijd werd het Coenenspark aangelegd en was het aangenaam wonen in de wijk. Door de industrie is de woonfunctie langzaam teruggedrongen. Zutphen De Mars is een boek vol foto's en nostalgie, maar ook een zicht op de toekomst en de geplande nieuwbouw. Verkrijgbaar bij de Zutphense boekhandel, ISBN /EAN 978-90-78115-59-5, prijs 15 of bij de Historische vereniging Zutphen www.historiezutphen.nl met 2,50 korting voor leden. Instandhouding, herstel en conservering, een uitgave van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed. Eindredactie door Michiel van Hunen. Metselwerk is als een open boek. Het toont zijn geschiedenis en authenticiteit feilloos, maar een verkeerde behandeling kan dramatische gevolgen hebben. Dit boek geeft inzicht in de verschillende soorten historisch metselwerk. Het is een boek voor professionals in de monumentenzorg, architectuur, in de metsel- en voegbranche en in de wetenschappelijke advisering. Verkrijgbaar bij de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed. Sporen naar Empe historisch Herinneringen aan het familie- en buitenleven van Aleida Houwink en Robbert van Hasselt rond 1900. Door Johan Frieswijk en Yme Kuiper. Dit boek is dankzij de mooi geschreven dagboeken van de bewoonster Aleida van Hasselt Houwink en de koetsier des huizes een prachtige historische schets van het leven van een adellijke familie rond 1900. Verkrijgbaar bij het Stedelijk museum. ISBN 978-90-8704-009-3. Prijs 19. Het urnenveld van Leesten-Meijerink ZAP 70 (verkrijgbaar in de boekhandel) Archeologisch onderzoek naar een ritueel landschap uit de ijzertijd en bewoningssporen uit de middeleeuwen en nieuwe tijd bij de erven Wekenstro en Meijerink bij Zutphen. Door Kim van Straten Bert Fermin, met bijdragen van Hans Huisman, Joas van der laan, Bertil van Os, Dominique Ngan-Tillard, Ineke Joosten Dion Stoop 2012. Prijs: 24,95 Rhienderink, Brake en Scheurkamp ZAP 71 (verkrijgbaar bij de archeologische dienst) Archeologisch onderzoek en historisch onderzoek naar de ontstaansgeschiedenis van drie historische erven naar aanleiding van de rioolvervanging in de Rhienderinklaan, Kozakkenlaan, Veldesebosweg, Abersonlaan en Peppelenweg in Warnsveld (gem. Zutphen). Door Bert Fermin 2012. Prijs €12 De Halvemaanstraat ZAP 72 (verschijnt eind 2012, info op de website www.zutphen.nl) Proefsleuvenonderzoek naar de stadsontwikkeling en de vestinggracht. Door Bert Fermin 2012 Graven langs de rand van het kerkhof ZAP 73 (verschijnt eind 2012, info op de website www.zutphen.nl) Archeologisch proefputtenonderzoek achter het koor van de Broederenkerk in Zutphen. Door Bert Fermin en Davy Kastelein 2012

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2012 | | pagina 45