Negen historische buitenplaatsen rondom Zutphen Huize Empe, buitenplaats van de "spoorwegkoning" Robbert van Hasselt In het jaar van de Historische Buitenplaatsen besteedt het Stedelijk Museum Zutphen tot 18 november aandacht aan de buitenplaatsen van de Zutphense Adel met de tentoonstelling 'Buitengewoon Prachtig' Huize Empe is er een van. In het intieme coulisselandschap rondom Zutphen bevinden zich als prachtige 'stoffering' talloze landhuizen, kastelen en landgoederen. Historische buitenplaatsen, die gediend hebben als aangenaam zomers buitenverblijf voor de regenten en notabelen, van adellijke of burgerlijke komaf, uit het nabijgelegen Zutphen. De tentoonstelling brengt een negental buitenplaatsen een beeld: Huis Den Dam, Huis Empe, Huis De Engelenburg, Huis Hackfort, Huis Reuversweerd, Huis Verwolde, Huis De Voorst, Huis Voorstonden en Huis De Wildenborch. Sommige van deze huizen worden nog steeds particulier bewoond, andere hebben inmiddels een nieuwe functie gekregen of wachten nog op herbestemming. De bezoeker krijgt een kijkje achter de schermen van een soms roemrijk verleden, waarbij afwisselend het accent ligt op illustere bewoners en hun manier van leven, de stijlvolle architectuur en inrichting van huis en landgoed of het ontwerp van veelal idyllische tuinen. Hopelijk nodigt de tentoonstelling uit tot een persoonlijke verkenning van de buitengewoon prachtige omgeving van de stad Zutphen. Op de tentoonstelling ontbreken de buitenhuizen binnen de gemeentegrenzen, maar de tentoonstelling laat juist op een fraaie wijze zien hoe verspreid de invloed van de stad tot in de wijde omgeving is geweest. De tentoonstelling wijdt dus niet alleen aandacht aan het fraaie buitenplaatsen maar ook aan de relatie met de stad. Huis Empe Om een tipje van de sluier op te lichten nemen we huis Empe als voorbeeld. De fraaie zomerresidentie van de Zutphense familie van Hasselt. Huis Empe krijgt haar eerste directe relatie met de stad door de aankoop in 1710 door burgemeester Barthold van Diemen. Via het huwelijk van zijn oudste dochter Alyda komt de familie van Hasselt in beeld. Dat de diverse familieleden Van Hasselt het huis Empe tot ver in de 20e eeuw als familiehuis in ere hebben gehouden was onder andere te danken aan Aleida Houwink en haar

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2012 | | pagina 40