De monumentenwacht (2012) berekend in kleine hoeveelheden Gelderland heeft 2900 20.000 ht-gld.nl Jan Jansen en Jaap Stuut van Monumentenwacht in gesprek met Ab Braakman van de Gemeente Zutphen "Allemaal Arbovoorschriften," vertelt Jansen, "we moeten wel veilig werken." Met ladders en touwen beklimmen ze het dak. De ambtenaren van het stadhuis aan de overkant zien het als een welkome afleiding en de fotograaf wordt door de bode uitgenodigd om de mannen op het dak van boven te fotograferen. "Je weet bij de aankoop, dat een monument veel onderhoud vraagt," vertelt de gastheer. "Een abonnement op de Monumentenwacht is daarbij een grote steun. Als geen ander kennen de monumentenwachters de kwetsbare punten van een huis als dit. Ze kijken op plekken waar je zelf moeilijk kunt komen. Ze vertellen je welke onderhoudsmaatregelen nodig zijn, maar je bent volkomen vrij om hun advies wel of niet op te volgen. Na elke inspectie ligt er een onafrankelijk inspectierapport dat je ook kan gebruiken voor subsidieaanvragen en belastingaftrek." Cornelissen en zijn vrouw genieten van hun monument in de binnenstad en hebben de extra onderhoudskosten er voor over. "Het is alsof je 's morgens een middeleeuwse straat instapt, zo sfeervol," vertelt hij in zijn woonkamer. "We wonen midden in de binnenstad en toch is er ook een tuin waar het heerlijk toeven is." Ooit stond er een huisje op de plek van de tuin. Eten doen ze bijna altijd buiten zelfs als het regent, onder het glazen dak. Een mooi oud element is de vloer in de woonkamer. Het zijn geen rechte planken maar planken in de vorm van de boom die om en om op elkaar aansluiten. Terwijl Cornelissen vertelt over de voorzetramen, die hij weghaalde omdat het lelijk stond bij de oude (dus scheve) raamkozijnen, zijn de monumentenwachters buiten bezig met een mesje. Het is voor hun onmisbaar gereedschap. Daarmee prikken ze in het hout en zien onmiddellijk waar het kozijn slecht is. "Dubbelglas mag helaas niet in een monument, vertelt de heer des huizes. "Maar we hebben een oplossing gevonden in speciale rolgordijnen (duette shades) die goed isoleren." De voorgevel van het huis met de naamtegel 'Den Blaeuwen Engell' is zachtgeel, een opvallende variatie in De Lange Hofstraat, waar de panden klassiek wit zijn. De welstandscommissie is tegenwoordig minder streng en laat lichte kleurafwijkingen toe. Het huis wordt in Zutphen al het gele huis genoemd en is een lust voor het oog. Als na drie uur de monumentenwachten hun rapport opmaken op de laptop in de bus, is de tandartsbeurt voorbij. Resultaat: één minpuntje. Bij een onderhoek van een benedenraam zat een stukje ingerot hout onder het schilderwerk. Verder heeft de monumententandarts niks gevonden. Tekst: Agnes van Brussel Foto's: Dorothee Nijland onumentenwacht kost i de frequentie )rdt een uurloon van 34 numentenwacht vindt u ecialiseerde bedrijven die sregeling Kennis&Kunde vind je een aar monumenteneigenaars materialen kunnen vinden De monumentwacht is een particuliere, ideële instelling zonder winstoogmerk. Door subsidie van de provincie en het Prins Bernardfonds kunnen de tarieven laag blijven Een of twee keer per jaar vindt er een inspectie plaats door gespecialiseerde vaklui, die kleine gebreken direct verhelpen Er wordt een onafrankelijk onderhoudsrapport gemaakt, dat kan helpen om onderhoud op tijd uit nen ter ondersteuning van elastingaftrek

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2012 | | pagina 39