Monumentenwacht Periodieke controle van een 'monumententandarts' Het Wijnhuisfonds en veel particuliere monumentenbezitters in Zutphen hebben een abonnement op de Monumentenwacht. Jaarlijks vindt er een inspectie plaats door gespecialiseerde vakmensen. Er rolt een onafhankelijk advies uit vol slimme onderhoudsadviezen. "Hoedt u voor de bonte knaagkever. Je hebt haar niet snel in de gaten en voordat je het weet legt ze eitjes en heb je een hele kraamkamer vol hongerige larven, die je balk van binnenuit oppeuzelen." Monumentenwachter, Jaap Stuut, klopt op de eiken balken om ze te controleren op bonte knaagkevers, niet te verwarren met de boktor. "Die heb je veel sneller gevonden, omdat de boktor een spoor van zaagsel achterlaat." Het is acht uur 's morgens als het busje van de Monumenten- wacht voor de deur van lange Hofstraat 8 stopt. Eigenaar Hans Cornelissen heeft de koffie al klaar en neemt met de twee medewerkers van monumentenwacht, de heren Jansen en Stuut, de grote en kleine problemen van zijn monument door. Cornelissen is een van de 2900 abonnees van Monumentenwacht Gelderland en is blij met deze ondersteuning bij het onderhoud van zijn monument. "Na inspectie van deze heren weet je wat je te doen staat aan onderhoud. Het is wel alsof je bij de tandarts zit. Je hoopt dat hij niks vindt." "Tja," zegt Jan Jansen, de oudste van de twee monumentenwachters. "Als je in ons rapport leest, dat je kozijnen als matig worden gekwalificeerd, moet je wel gaan sparen." Cornelissen vertelt onder de koffie dat hij zelf op het dak wat reparaties heeft gedaan met cementmortel. Stuut trekt er een bezorgd gezicht bij. "Heb je dat spul nog?" vraagt hij. "Bij oude in kalk gemetselde muren moet je nooit cement gebruiken. Dat wordt te hard en geeft later scheuren. Als je een kalkmortel afsluit met een cement, verstikt de kalk en gaat deze verpoederen waardoor alle metselwerk los komt te staan." Gelukkig blijkt er maar heel weinig cement in het product van de Gamma te zitten, maar je steekt er wel weer wat van op. Stuut en Jansen zijn er echt op uit om hun kennis en enthousiasme over monumenten over te dragen. Ze stralen uit dat ze hun vak prachtig vinden en met trots laten ze zien wat er zoal in hun busje zit aan materiaal. "Kleine reparaties proberen we direct te verhelpen. We hebben altijd verschillende pannen bij ons om kapotte te vervangen en diverse andere materialen om bijvoorbeeld een goot te repareren." Met het grootste gemak lopen ze als koorddansers over de zwevende balken op de zolderverdieping. "Kijk hier is een oude houten toognagel afgebroken, die in de verbinding van de ene met de andere balk zit. Dat zit niet met schroeven vast, maar met deze toognagels."wijst Stuut. Jansen merkt intussen op dat met de ruimte tussen de onderzijde van de plinten niets mis is. "Daaraan kan je zien of de vloer verzakt." Op het overkapte terras achter het huis heeft Jansen al geconstateerd dat een muur groen uitgeslagen is. Het euvel heeft hij snel gevonden op het balkon. Met een stukje lood repareert hij daar direct de afvoer. Tot slot van de grondige inspectie is het dak aan de beurt. De klimuitrusting wordt tevoorschijn gehaald.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2012 | | pagina 38