Wat de muren prijsgeven Die Rosendaeele was in de veertiende eeuw een vrijstaand pand. De muren zijn rond 1300 opgetrokken in opdracht van een invloedrijk Zutphenaar vlaams verband pleisterwerk vulling secundair achterzijde schouw Lange Hofstr. 13 klamp m< dagstreep achterzijde hypothese door Jeroen Krijnen, gemeentelijk bouwhistoricus Om het bestaande pand van bloembinderij Horta te kunnen verbinden met het grote buurpand "Die Rosendaele", was het noodzakelijk om een tweetal doorgangen te realiseren. Dit proces is intensief begeleid door de bouwhistoricus van de gemeente. Nadat de plaats van de doorgangen was bepaald, is aan de zijde van het linkerpand plaatselijk pleisterwerk verwijderd. De halfsteens muur die tevoorschijn kwam kan in de 18e eeuw of eerste helft van de 19e eeuw zijn gemetseld. De noodzaak van deze halfsteens klamp bleek tijdens het maken van de twee doorgangen. Hij diende om de scheefstand van de muur er achter te maskeren en optisch recht te trekken. De scheefstand bedraagt over een hoogte van vier en een halve meter maar liefst twintig centimeter in de richting van de Bakkerstraat. Bij nadere bestudering van de scheefstaande muur, bleek dat deze op een speciale wijze is gemetseld, namelijk in zogenaamd Vlaams verband, waarbij per laag een baksteenstrek door een baksteenkop wordt afgewisseld. Het metselen gebeurt in een volgorde waardoor er per laag een halve steen verspringt ten gunste van de stevigheid van de muur. Dergelijke met kloostermoppen gemetselde muren zijn zeer oud en in Zutphen toegepast vanaf ca. 1225 tot in de veertiende eeuw. Tien baksteenlagen kunnen bij de oudste muren zeer hoog zijn, tot wel 100 centimeter (Ter vergelijk: een moderne baksteenmuur telt voor tien baksteenlagen ongeveer 65 centimeter). De onderzochte muur bestaat uit forse bakstenen van acht centimeter hoog en 14 centimeter breed en 27,5 centimeter lang. Tien baksteenlagen meten 90 centimeter. De muur zal gelet op deze baksteenmaten vermoedelijk dateren uit de tweede helft van de 13e eeuw met een uitloop tot 1325. Interessant is verder de vondst van een kaarsnis in de muur die aan de zijde van het hoekpand is gemaakt en intensief is gebruikt, want de nis had een donkere roetaanslag op de authentieke witselkalklagen. Door de aanwezigheid van de nis kon ook bepaald worden dat de muur niet gemeenschappelijk met de buurman was opgetrokken, maar exclusief in opdracht van de eigenaar van de voorloper van het huidige hoekpand. Het moet bij de bouw bovendien vrij hebben gestaan omdat de voegen aan de buitenzijde netjes zijn afgestreken met een voegspijker. De bouw van dergelijke stenen huizen was rond 1300 niet voor iedereen weggelegd en het zal iemand met ruime financiële middelen zijn geweest die een dergelijk huis kon veroorloven. Gegevens over de eigenaren zijn echter pas vanaf 1450 bekend, maar duidelijk is wel dat de Lange Hofstraat en nummer 11 in het bijzonder een lange geschiedenis kent van welgestelde eigenaren, waarvan diverse families een rol in het stadsbestuur hebben gespeeld, zoals de families Yseren in de 15e eeuw en Haeck in de 17e eeuw. Het is goed mogelijk dat de bouwer van het huis rond 1300 in dezelfde kringen moet worden gezocht. Een aanzicht van de muur gezien vanaf het linker pand (Lange Hofstraat 11) richting de winkel van Horta (Lange Hofstraat 13). De donkerrode vlakken zijn ontpleisterde stukken van de klampmuur, in lichtrood het middeleeuwse metselwerk ter plaatse van de inmiddels gerealiseerde doorgangen. Opmeting en documentatie Jeroen Krijnen - gemeente Zutphen, bewerking Dineke van Krimpen - gemeente Zutphen.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2012 | | pagina 37