"De kans om het pand van je buurman te hurenkomt maar een keer." Dat dachten Johan Damhuis en Wilma Mebelder, van Horta, toen boekhandel Hautvast vertrok uit Die Rosendaele. Ze hadden wel even tijd nodig voor overleg met architect Geke de Wilde, met het Wijnhuisfonds als verhuurder, en ook met de gemeente. In een pand uit 1300 kan je niet zomaar een muurtje doorbreken. Er werden gaten geboord in de dikke muren en bouwhistoricus Jeroen Krijnen deed een grondige inspectie. De bouwplannen werden op grond van zijn positieve advies goedgekeurd en niet veel later kreeg Horta twee grote doorgangen naar het buurpand. De zon viel naar binnen door de hoge ramen en mengde zich met de planten tot een zacht groen licht. Het bloembindersechtpaar was enthousiast en de plannen rolden er vanzelf uit. "We reden op een nazomeravond langs het Jachthuis in Warnsveld en we zagen het lindegroen en olijfgroen van de bladeren, de bruine stammen en het grijs en blauw van de wolkenlucht. Die avond besloten we dat dit ons kleurenpalet werd. De natuur is steeds weer onze inspiratiebron," vertelt Damhuis." We bestelden de verf bij onze schilder en het was een mooi moment toen hij de zes potten verf allemaal tegelijk open deed en ons vroeg om even te kijken. Het was precies zoals we die avond door Warnsveld reden." Damhuis is van origine decorateur en heeft een goede kijk op kleuren. Met zijn vrouw Wilma, die bloemist van beroep is, vormt hij een kunstzinnig duo dat kleuren, vormen en planten weet te combineren tot een sprookjesachtig geheel. Maar een bloemenzaak drijven is geen sprookje. Damhuis benadrukt dat ze beiden heel nuchter zijn en natuurlijk hun zakelijke afwegingen moeten maken. "We beseffen goed dat het recessie is, maar we willen er niet over zeuren. Ik heb geleerd dat na zeven vette jaren vaak zeven magere jaren komen. We zijn blij dat we gezond zijn en genieten elke dag van ons vak en het contact met de klanten." Bob Frisch is een van de vaste klanten, de overbuurman van Wijnhuispand, De Kleine Engel. Deze keer haalt hij een boeket voor zijn vrouw, die morgen thuis komt van een reisje. "Geen chrysanten," zegt hij nog even. Maar Wilma weet wat zijn vrouw mooi vindt en combineert een paar phloxen, asters en hortensia's. Frisch vertelt enthousiast hoe blij hij is met de uitbreiding van Horta. "Het is een sieraad voor onze straat." Hij stuurde een berichtje aan alle bewoners van de Lange Hofstraat om op de openingsdag (3 oktober) de vlag uit te steken. Een prachtige start voor de nieuwe Horta. "Er is zo'n harmonie in deze straat," vertelt Damhuis, "dat geldt voor de bewoners als de winkeleigenaren." Wie nu de winkel binnen komt loopt bijna automatisch door naar het nieuwe pand. Het kleurgebruik is fraai. Het grijs van de muren, het lavendelblauw in de serre en de mat gouden bies langs het plafond, die mooi contrasteert met het oude rijk gedecoreerde plafond. Damhuis wijst nog op een laag muurtje achter een grote terracotta pot. "Dit zijn de oude kloostermoppen die uit de muur zijn gekomen. Het is heel bijzonder om deze stenen, die misschien wel uit de dertiende eeuw stammen, hier te kunnen tonen." Het echtpaar noemden hun winkel naar Victor Horta (1861-1947), een beroemde Belgische architect, die veel jugendstil panden op zijn naam heeft staan. Beiden hebben een voorliefde voor jugendstil in de kunst en architectuur. "Het sierlijke en organische, dat vind je in onze winkel terug." Tekst: Agnes van Brussel

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2012 | | pagina 36