Fraaie binnenstad zonder schreeuwerige reclame Zutphen loopt voorop met reclamebeleid Wat zoeken Alex en Maxima toch in Amsterdam? Al die hei sa rond het Damrak, dat spoor slags moest opgeknapt en ont daan van schreeuwerige uit hangborden, omdat het bruids paar daar in de gouden koets een ritje langs komt maken. Waarom trouwen ze niet in Zutphen? Daar bestaat zo'n uit- hangbordenbeleid al voor de hele binnenstad. Er zijn in Nederland heel wat steden met een rijke historische binnenstad. Deze zomer zat ik nog op terrasjes in Dordrecht en Kampen en genoot daar van de oude binnenstad. Prachtige gevels in Dordrecht, maar wat maakt de Voorstraat, de langste winkelstraat van Nederland, een armoedige indruk. Wibra, Scapino, Intersport en Bart Smit onttrekken het zicht op de gevels. Schreeuwerige lichtbakken en vlaggen laten weinig over van het zicht op de monumenten. In Kampen is het niet anders. Een prachtige Hanzestad, met heel bijzondere winkelgevels, maar ook hier weer lichtbakken, rommelige terrasjes, vlaggen en zonneschermen. Het is voor het eerst, dat ik besef dat de Zutphense binnenstad zich hierin onderscheidt. Waar ligt dat aan? "We voeren al tien jaar lang een strikt beleid op dat punt," vertelt Monumentenadviseur van de gemeente, Agnes Koster- de Lange. Ze is er terecht trots op. "We zijn in Nederland vrij uniek met ons reclamebeleid voor de binnenstad." Als adviseur monumentenbeleid wordt haar vaak advies gevraagd door andere gemeenten. "Een afvaardiging uit Den Bosch kwam hier nog kijken," vertelt ze. Maar het valt niet mee om de winkeleigenaren zover te krijgen om hun pand aan te passen. "In Zutphen is het ons gelukt met overtuigingskracht, een stimuleringspremie en uiteindelijk, voor de notoire weigeraars, een dwangsom. We zijn in 1998 begonnen met een Monumentennota, in 1999 lag er een verordening en daarna hadden de ondernemers drie jaar de tijd om hun pui aan te passen. Er was aanvankelijk veel weerstand, maar mede dankzij wethouder Bart van Osch kregen we de ondernemers over de streep. De gemeente bood zelf een belangrijke bijdrage met nieuw plaveisel, voorzien van een natuurstenen strook als herkenbare afscheiding om winkelwaar uit te stallen, strakke bankjes en nieuwe straatverlichting. De winkeliers moesten zelf hun pui aanpassen." In de verordening staat dat er per pand één haaks reclamebord en één reclame tegen de gevel mag worden aangebracht. Dat mogen geen lichtbakken zijn en geen vlaggen. Verder moeten de bovenlichten (ramen boven de etalage) zichtbaar zijn. Voor terrassen geldt aanvullend beleid: geen plastic stoelen, maar riet of natuurlijk ogende materialen en er wordt ook kritisch gekeken naar ontsierende elementen op de gevels zoals rolluiken en verlichtingsarmaturen. "In Deventer heet bijna ieder café Grolsch" geeft Agnes Koster nog als voorbeeld ter vergelijking. "In Zutphen mag je maximaal twee biermerklantaarns bij de entree hebben." 'iHpn \mc> Uit dagblad Trouw, 2-2-2002 34

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2012 | | pagina 34