De Warnsveldse molens draaiend houden I Word vriend van de molen De historische molens in ons land zijn niet alleen (bijna) allemaal beschermd monument, maar vooral ook een nationaal symbool. Meer nog dan kerken, kastelen en paleizen verbinden we de molen als een nationaal symbool met de cultuurhistorie van de Nederlandse nijverheid en wetenschap. De molens mogen dan ook rekenen op veel interesse. Het voorstel om in het kader van de bezuinigingen in de gemeente Zutphen de onderhoudssubsidies voor de molens te beëindigen, leidde tot een noodkreet van de vele vrijwilligers en belangstellenden van de molens, en uiteindelijk is hiertoe dan ook niet besloten. Molen Nooitgedacht De Warnsveldse molens De Stichting de Hollandsche Molen is trotse eigenaar van de Molen Nooitgedacht en de Stichting de Warkense Molen van de gelijknamige molen. De molens hebben een heel eigen verhaal en zijn alhoewel beide 'bovenkruier' verschillend van opbouw. Het onderhoud aan het draaiende werk en het vele gevoelige houtwerk is voor beide molens een kostbare aangelegenheid. Van 2003 tot 2012 is er Molen Nooitgedacht gewerkt met een onderhoudsplan dat door de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed (50%), de gemeente Zutphen (20%) en de Provincie Gelderland (20%) werd ondersteund. Werken voor de molen De afgelopen 6 jaar is er natuurlijk veel meer gebeurd dan onderhoud alleen. De stichtingen doen veel meer. Verhuur, rondleidingen, molenaarscursussen en honderden uren vrijwilligerswerk komen kijken bij het draaiend houden van deze monumenten van bedrijf en techniek. Bij de Warkense molen realiseerde het bestuur onder de bezielende leiding van wijlen Gertie Hissink een nieuw bakkersmuseum in de Stoltenberg. De vrijwilligers begeleiden het onderhoud van de molenmaker en kennen de prachtige namen voor de verschillende onderdelen van de molen. Elk onderdeel heeft een eigen naam van Bonkelaar tot Spruit, van Spreeuwplankje tot Kam. Zo zorgde de mededeling van molenaar Duurhout dat er bij de Warkense molen: "bonte knaagkever in de 'kop' van de 'burgemeester*' was aangetroffen" op het stadhuis voor de nodige hilariteit. De bonte knaagkever is echter wel degelijk een serieus probleem dat direct is aangepakt. De gemeente Zutphen heeft hiervoor een extra financiële bijdrage geleverd. De komende 6 jaar mogen beide molens weer rekenen op steun van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed, de gemeente Zutphen en de Provincie Gelderland. Wethouder Rik de Lange plaatst daarbij wel een kanttekening. De zorg voor molens is geen vanzelfsprekende overheidstaak. Het bijna volledig financieren van het onderhoud van de meer dan 1000 Nederlandse molens door rijk, provincie en gemeente staat in de huidige tijd onder druk. Monumentenzorg is vooral een gezamenlijke verantwoording. Iedereen; inwoners en bedrijven die vrijwillig diensten beschikbaar stellen, een financiële bijdrage leveren, of gebruik maken van de faciliteiten die de molens bieden, werkt concreet mee aan behoud. Alleen de gezamenlijke inzet van vrijwilligers, belangstellenden en financiële steun van inwoners, bedrijven en overheden zullen de Warnsveldse molens ook in de toekomst draaiende houden! Word vriend van een molen en stuur een mail naar: info@warkensemolen.nl of info@molennooitgedacht.nl burgemeester (in Gelderland beer, in Friesland kalf in de rest van het land steunder); Zware op de steunderbalk (spruit) en overring liggende balk in de molenkap, die de windpeluw ondersteunt, waarop de wiekenas ligt. Deze middelste ondersteuning van de windpeluw wordt soms geflankeerd door nog twee steunders. Functie is het neergedrukt houden van de overring en het dragen van de windpeluw en het overbrengen van een gedeelte van het gewicht daarvan op de ring. (uit het molenwoordenboek van B.D. Poppen) Tekst: Hendrik Haafl:ens Foto's: Frits van Schagen 33

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2012 | | pagina 33