Raadhuissteeg 10 Bouwsporen vensters Doordat aan de zijde van de Rodetorenstraat de schuivende onderramen tijdelijk waren verwijderd, was een blik mogelijk op de sponning van deze ramen. Hier werden in alle vensters sporen zichtbaar van een verdwenen tussenkalf waar een vast bovenraam bij heeft gehoord. Bij het middelste venster aan de zijde van de Rodetorenstraat bleek dit zeer duidelijk en dit venster is dan ook gedocumenteerd. Er is sprake geweest van een ingepend tussenkalf juist boven de onderhelft van het venster. De neus van het kalf heeft heeft vermoedelijk gelijk gelegen met de voorzijde van het kozijnhout. Het kalf had een sponning voor het waarschijnlijk vaste bovenraam dat ca. twee centimeters verder naar voren in het kozijn was geplaatst dan het huidige bovenraam. In de aftekening van het kalf kon geen luiksponning voor het benedenlicht worden gevonden, wellicht is dit naderhand opgevuld. Bij de laatste schilderbeurt is er voor gekozen het historische verfpakket niet te verwijderen, mede vanwege de goede ondergrond en hechting. De vraag of de kozijnen luiksponningen hebben gehad kon daardoor niet worden beantwoord. Mocht in de toekomst onverhoopt het bestaande verfpakket toch verwijderd worden, dan is het van belang om enerzijds het bestaande kleurenpalet te documenteren en anderzijds uit te zien naar bouwsporen die meer vertellen over de aanpassingen aan het venster. Bouwgeschiedenis De tongewelfde kelder en kaarsnissen in de zijmuren van de kelder maken duidelijk dat hier zeker in de 17e eeuw en waarschijnlijk eerder reeds een bakstenen huis stond. Aangezien de afmetingen van de kelder overeenkomen met het huidige grondplan, is het waarschijnlijk dat dit oude huis op de kadastrale minuut van 1832 is gekarteerd. De aanwezigheid van de vensters op de begane grond met vast tussenkalf en duivejager op de hoeken wijzen hier sterk op, want ze zouden goed in de 18e eeuw gedateerd kunnen worden. Het valt echter niet helemaal uit te sluiten dat de vensters in hun huidige vorm uit de eerste helft van de 19e eeuw dateren3. Vondst oud type kozijnen Na jarenlange verwaarlozing werd in 2011 het hoekpand Raadhuissteeg 10 gerestaureerd. De technische gebreken aan de goten en vloeren zijn hersteld, installaties vernieuwd en het pand werd geisoleerd. Daarbij was veel aandacht voor behoud van historische onderdelen, waar mogelijk werden houten onderdelen zoals kozijnen en ramen gerepareerd, in een enkel geval werd een onderraam vervangen door een nieuw exemplaar. Tijdens de reparaties aan het stucwerk en de vensters bestond de mogelijkheid om bouwhistorisch onderzoek te doen naar de samenstelling en ouderdom van met name de vensters op de begane grond.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2012 | | pagina 28