Heukestraat 5 Tegen de westelijke gevel was in de tweede helft van de 20e eeuw een gedeelte met een meter hoge muur afgescheiden ten behoeve van jongvee en voorzien van een betonnen gierrooster. Vermoedelijk is in de periode 1975-1985 de zuidelijke gevel geheel vervangen, waarbij het nieuwe metselwerk in het oude is ingekast. Foto's 1: Het erf van boerderij Scheurhorst met de deel van de hoofdboerderij en de links ervan gelegen, inmiddels gesloopte schuur. Foto Jeroen Krijnen - gemeente Zutphen 2: De gevel van de gesloopte schuur aan het erf. Foto Jeroen Krijnen - gemeente Zutphen 3: Interieur van de schuur met hilde en grup eronder. Foto Jeroen Krijnen - gemeente Zutphen 4: Detail van de ankerbalkconstructie. De koppen van de ankerbalken steken met sleutels door de stijl en zijn met wiggen opgesloten. 5: Het hooi werd op slieten boven de ankerbalken opgeslagen. Foto Jeroen Krijnen - gemeente Zutphen 6: Dwarsdoorsnede van de schuur. Opmeting en uitwerking J. Oegema - gemeente Zutphen 7: Lengtedoorsnede van de schuur. Het erf is links. Opmeting en uitwerking J. Oegema - gemeente Zutphen De begane grond van dit pand is intern doorgebroken met Heukestraat 3 en met de panden Groenmarkt 33 en 35 en in gebruik als restaurant. Tijdens de verbouwing van de bovenwoning aan de Heukestraat werden op de eerste verdieping in de rechter bouwmuur (aan de zijde van de Schoenmakerssteeg) de bouwsporen zichtbaar van een verdwenen daklijn. Hieruit bleek dat de voorganger van Heukestraat 5 in tegenstelling tot het huidige pand een verdieping lager is geweest en dat het huis de noklijn van het zadeldak evenwijdig aan de straat heeft gehad. Deze opzet kan langs veel secundaire straten in Zutphen worden aangetroffen. Bijvoorbeeld aan de overzijde, waar enkele jaren geleden Heukestraat 16 werd onderzocht en dat, na dendrochronologisch onderzoek, kort na 1600 bleek te zijn herbouwd2. Afgaande op het toegepaste metselwerk, de aangetroffen zolderbalklaag, kapconstructie en voorgevelarchitectuur moet het verhogen van het pand en het vernieuwen van de kapconstructie in het laatste kwart van de negentiende eeuw plaatsgevonden hebben. 27 Gevel Heukestraat Foto's 1: De voorgevel aan de Heukestraat. De hoge begane grond is opvallend. Foto Jeroen Krijnen - gemeente Zutphen 2: Gevelwand aan de Heukestraat met rood gemarkeerd de projectie van het zadeldak parallel aan de straat. Opmeting en opstand F. Ambachtsheer, bewerking Jeroen Krijnen - gemeente Zutphen

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2012 | | pagina 27