Hekkelerdijk 14 "Scheurhorst" De kapconstructie van Beukerstraat 81 is vermoedelijk in dezelfde periode vervangen door een constructie van ronde, ongeschaafde sporen, of dat in de rechterhelft ook is gebeurd, is niet duidelijk. Aan de binnenzijde van de voorgevel werd op zolder tien jaar geleden een restant van een muuranker aangetroffen. Dit is onderdeel geweest van een verdwenen kapconstructie met gestapelde jukken. Mogelijk dat deze constructie gelijktijdig met de onderslagconstructie op de begane grond is geplaatst, maar dat kan niet meer gecontroleerd worden. Interessant element is de eikenhouten scheidingswand tussen nummer. 81 en 83, gemaakt in de 18de eeuw van oude vloerdelen en vermoedelijk gelijktijdig of kort na voltooiing van de asymetrische voorgevel getimmerd. Het is echter niet uit te sluiten dat dit rond 1900 is gebeurd en de vloerdelen zijn gebruikt van de vervangen vloerniveau's. Bouwgeschiedenis Afgaande op de onderslagconstructie op de begane grond zal Beukerstraat 81-83 kort na 1361 zijn gebouwd. Het had toen een begane grond met erboven een zolder met kapconstructie. Dit is mogelijk al een constructie met gestapelde gebinten geweest, maar het moet gelet op de onderslagconstructie op de begane grond niet worden uitgesloten dat de kapconstructie in eerste instantie uitgevoerd was als sporenkap met een centrale makelaar die een centrale flieringbalk ondersteunde. Na de splitsing van het pand zijn rond het midden van de 18de eeuw de twee afzonderlijke helften van de huidige voorgevel tot stand gekomen. Links was op dat moment de middeleeuwse kapconstructie nog aanwezig, voor het rechterdeel is dat niet met zekerheid te zeggen. Nummer 81 is rond 1870 van de huidige winkelpui voorzien, die rond 1900 werd gemoderniseerd waarbij de roedenverdelingen in de ramen werden verwijderd. Ook werd toen het huis ingrijpend verbouwd en de indeling en de balklagen in het achterste deel boven de begane grond en van de zolder zijn vernieuwd. Mogelijk is toen in nummer 81 de huidige kapconstructie tot stand gekomen, waarbij de dakgoot hoger is geplaatst.De middeleeuwse kapconstructie is daarvoor gesloopt, vermoedelijk om op de eerste verdieping geen kapspanten in de ruimte te hebben. Foto's 1: Beukerstraat 81 en 83 (rechts). Foto Jeroen Krijnen - gemeente Zutphen j 2: Het interieur van het pand na het vrijleggen van de onderslagconstructie. Foto Jeroen Krijnen - gemeente Zutphen j 3: Het metselwerk tussen de verschillende onderdelen van de onderslagconstructie is na de splitsing van het pand aangebracht. Documentatie Jeroen Krijnen - gemeente Zutphen j 4: Tijdens werkzaamheden enkele jaren geleden in het pand Houtmarkt 53 kwam een onderslagconstructie gedeeltelijk in het zicht, op basis waarvan een reconstructie is gemaakt. De aanwezigheid van stijlen en korbeels bij de voor- en achtergevel is niet aangetoond. Opmeting Christiaans bouwbedrijf en Jeroen Krijnen, reconstructie Jeroen Krijnen - gemeente Zutphen. Documentatie varkensschuur Als gevolg van uitbreidingsplannen van het boerenbedrijf op deze boerderij is een sloopvergunning aangevraagd voor een deel van de aanwezige wagenloods, een varkensschuur en een historische koestal die tegen de oude hoofdboerderij is aangebouwd. Directe aanleiding voor de sloop was de benodigde verkeersruimte voor een nieuw te bouwen stal. Omdat tijdens een inventarisatie in 2009 de schuur als waardevol was aangemerkt, en behoud van de schuur niet mogelijk bleek, ondanks gemeentelijke inzet om de benodigde verkeersruimte anderszins mogelijk te maken, is door ondergetekende in overleg met de aanvrager samen met J. Oegema het gebouw gedocumenteerd. De inmiddels gesloopte schuur was blijkens een kadastrale hulpkaart in één bouwfase in 1893 tot stand gekomen en was drie gebintvakken lang, opgebouwd uit machinaal gezaagde, grenen ankerbalkgebinten1. De schuur had sinds de bouw alleen een aantal ondergeschikte wijzigingen ondergaan. Meest ingrijpend is het vervangen van de zuidelijke zijmuur geweest en het aanbrengen van schokbeton vensters in de noorderlijke zijmuur.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2012 | | pagina 26