Beukerstraat 81 Dit pand valt aan de straatzijde op door de in twee fasen tot stand gekomen gemetselde in- en uitzwenkende klokgevel. Het is de linkerhelft van een huis met de nokrichting haaks opde straat en heeft een begane grond, een verdieping en een zolder. Tot voor enkele jaren was in het pand snackbar Yellow gevestigd, tegenwoordig is het in gebruik bij een kebab-restaurant. De gevel van nummer 81 is op de begane grond voorzien van een winkelpui daterend uit circa 1870. Ter hoogte van de eerste verdieping kan links van de twee vensters een korte zandstenen latei worden waargenomen met eronder dichtzettingssporen. Dit markeert de plaats van de vroegere goot en is een aanwijzing voor een oude (verdwenen) kapconstructie. Op zolder heeft de gevel een hijsvenster met twee luiken met glas dat diende voor de hijsinstallatie met de hijsbalk erboven. De indeling op de begane grond is opmerkelijk, het is aan de achterzijde namelijk gesplitst in een halve kelder met erboven een opkamer. De opkamer bezit een fraaie hangschouw uit de eerste helft van de 18de eeuw. De schouw is rond 1900 aan de onderzijde enigzins aangevuld en kreeg onder het plafond een nieuwe randbalk die om de boezem heen werd getimmerd. Deze randbalk hoort bij een volledig nieuwe balklaag die toen boven dit deel van het huis werd aangebracht en waarbij de vloer van de eerste verdieping werd opgehoogd. De balklaag in de voorste zes en een halve meter van het pand bestaat uit ongeschaafde grenen balken van 22 centimeter hoog waartegen in eerste instantie (rond 1870) een plafond van houten delen was gespijkerd. Rond 1900 is dit plafond verfraaid met een stucplafond op een drager van rietmatten. Onderslagconstructie Blikvanger op de begane grond is de tijdens de meest recente verbouwing aangetroffen eiken onderslagconstructie in de zijmuur met het rechter buurpand. Deze constructie dient om de vloerbalken van de eerste verdieping op te vangen en ging schuil achter dikke lagen pleisterwerk. Parallel lopende, loodrechte en schuine verlopende scheurtjes maakten nieuwsgierig en aangezien de slechte hechting op de ondergrond herstelwerk noodzakelijk maakte, werd besloten om gericht het loszittende pleisterwerk te verwijderen. Tevoorschijn kwam een uit twee helften bestaande, eiken onderslagbalk, die in het midden wordt opgevangen door een eiken slof en een verticale eiken stijl. Op de onderslagbalk rusten de verdiepingsbalken van zowel 81, alsmede de rechterhelft van het pand. De stijl is voor de stabiliteit in de lengte voorzien van zogenaamde korbeels, twee schuingeplaatste eiken krommers die met pennen en toognagels in de constuctie zijn verankerd. De constructie is op de hoeken netjes afgeschuind en de uiteinden van de slof zijn van een versierende profilering voorzien, hetgeen duidelijk maakt dat de constructie bij de bouw geheel vrij in de ruimte heeft gestaan. De constructie is dendrochronologisch gedateerd (jaarringen onderzoek) op1361 voor de stijl en 1480 voor de onderslagbalk. De datering van de balk hangt mogelijk samen met een aanpassing van de constructie. Onderslagconstructies zijn in Zutphen bekend in een aantal panden uit de veertiende eeuw en dan met name in de kapconstructie. Een bewaard gebleven eiken onderslagconstructie op de begane grond is gelet op de grotere erosie een zeldzaamheid. Enkele jaren geleden werd in het pand Houtmarkt een enigszins vergelijkbare constructie met dubbele stijlen aangetroffen, het tegenovergelegen huis Gelre, Houtmarkt 42-44 heeft een vergelijkbare constructie met een enkele stijl. Zoals in Beukerstraat 81 maar met een hoge begane grond en verdieping. Tien jaar geleden zijn de verdieping en de zolder tijdens een verbouwing al eens onderzocht. Er werden toen met name waarnemingen gedaan die meer vertelden over een grote verbouwing uit de periode rond 1900. Bij deze verbouwing hoort de aanwezige trap naar de zolder die aan de onderzijde aansluiting heeft gehad op een verdwenen deel vanaf de begane grond. Ook de enkelvoudige, grenen zolderbalklaag dateert uit deze tijd. De balken zijn zeer smal en relatief hoog (ca. 7 x 18cm) en op de hoeken voorzien van profielering. Deze balklaag zal gelijktijdig met de balklaag boven de opkamer en de trap zijn geplaatst en is oorspronkelijk in het zicht geweest. 25

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2012 | | pagina 25