koelhuis nog overeind, geruwd, hoekkantig blok, gelijnde massa steen ontmanteld dier, parmantig beeld van een tijd, alleen kop fier omhoog, gebouw met ogen dichtgespijkerd, zwart gezwel van Wattje(kou) school Amsterdam, eens avant garde van binnen leeg, ontmanteld, hol gesloopte trapportalen met zicht op Fort de Pol onteerd door kladvandalen waar boterberg gekoeld bewaard de bouten vlees gehangen wordt house met dance gepaard en klinken schorre zangen als in dit pand voor niets te koop nog oorverdovend stil in slechte staat in plaats van de verwachte sloop een tempel van cultuur ontstaat Architect J.G.Wattjes Uit de dichtbundel 'Tegenwind' van Ton van Ingen Schenau zaal, in het midden de keuken en aan de zuidkant het café. In het souterrain komen de studio's en werkruimten. De andere verdiepingen volgen later. Aan de voorkant komt de ingang die we van een rolstoelvriendelijke oprit voorzien hebben. Er zal ook een nieuwe lift moeten komen want de oude is niet meer te herstellen". Uiteindelijk zal het koelhuis een podium worden voor allerlei activiteiten op cultureel, kunstzinnig, muzikaal en maatschappelijk gebied. Het Grand Café opent zijn deuren in het najaar (2012) Johannes Gerhardus Wattjes (1879-1944) was architect en hoogleraar. Na zijn studie ging hij in 1901 aan de slag als opzichter/tekenaar bij de PTT in Frederiksoord. Vervolgens werkte hij als particulier architect en leraar aan de Academie Minerva in Groningen. Daarna trad hij in dienst bij de Hollandse IJzeren Spoorweg Maatschappij in Amsterdam. In 1918 werd hij benoemd tot hoogleraar bouwkunde aan de T.H. in Delft. Het Zutphense koelhuis staat niet op zijn door de NAI opgestelde oevrelijst. Waarschijnlijk was hij vooral adviseur en staat de architectuur op naam van architectenbureau Jansen en Jacobs, die zelf ook veel kennis en talent in huis hadden. Op die lijst staan wel Graansilo Dikkers in Holten, een aantal arbeiderswoningen in Brummen, het Stationsgebouw van Aalsmeer en het kantoor van de Hollandse IJzeren Spoorwegmaatschappij in den Haag op vermeld. De constructie van het Koelhuis is typerend voor de nieuwe bouwkunst die ruimte en degelijkheid uitstraalt. In haar publicatie Wattjes en de nieuwe bouwkunst, ISBN 905730340X (2005) geeft Tineke Loggers het belang van Wattjes voor deze stroming aan. Bronnen J.Kreijenbroek, Koelhuis De Landbouw; 1921 - 2005, in Zutphen 2 (2008) jrg. 27 B.Kooij i.s.m. J.Krijnen; Teer, pek en paddestoelvloeren; Zutphen Monumentaal, december2011, nr. 21; Koelhuis heeft nieuwe eigenaars; De Stentor, regio Zutphen, 23 mei 2012

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2012 | | pagina 19