P Prioriteiten stellen in monumentenzorg is een zaak van de burger Wethouder Rik de Lange benadrukt in een toelichting op de concept- erfgoedagenda dat er een grotere inzet van de burger en de monumentenorganisaties nodig is. Hoe houd je een monumentenstad op peil met minder middelen? Dat is een vraag, die wethouder Rik de Lange bezig houdt. De concept-erfgoedagenda, die onlangs is rondgestuurd aan alle belanghebbenden, heeft daarom een open karakter. Er staat in wat er in de komende tien jaar zou kunnen gebeuren, maar uitdrukkelijk wijst De Lange erop dat de gemeente die verantwoordelijkheid graag deelt met de burger en de monumentenorganisaties. Wat prioriteit krijgt, wordt in samenspraak bepaald. Vorig jaar december is er een erfgoedcafé georganiseerd om de meningen van de burger te peilen. Die zijn in de concept- erfgoedagenda verwerkt. Het is onze bedoeling om regelmatig zo'n erfgoedcafé te organiseren met de monumentenorganisaties. Rik de Lange benadrukt dat de historische binnenstad een lust is en geen last. "Je kunt ook naar de stad kijken vanuit haar verdiencapaciteit. De stad trekt veel bezoekers, waar de winkeliers hun voordeel van hebben. Door de aanwezigheid van monumenten is er bij aannemers, architecten en andere specialisten in en rond Zutphen een deskundigheid opgebouwd, die belangrijk is. Als er minder wordt gerestaureerd gaat die deskundigheid verloren. Wil je dat niet, dan moet je zoeken naar middelen om het restaureren door monumenteneigenaren te stimuleren. Je bent dan ook met de locale economie bezig en niet alleen maar met Monumentenzorg. Als je monumentenzorg op die manier integreert in het gemeentelijk beleid biedt dat nieuwe invalshoeken en kansen." De Lange vindt dat er nagedacht moet worden over het toevoegen van monumenten uit de na-oorlogse periode. Tegelijkertijd is er het besef dat meer monumenten ook meer werk opleveren voor de gemeente. "Misschien moeten we ook durven nadenken over het afvoeren van monumenten van de lijst. Elk monument legt een last op het ambtenarenapparaat, bij het verlenen van vergunningen en verstrekken van subsidies. Maar misschien kan het ook anders. We kunnen wellicht het vergunningenbeleid zodanig versoepelen en de voorlichting vooraf zo duidelijk maken, dat de vergunningverstrekking beduidend minder tijd kost. Maar ook daaraan zijn risico's verbonden." Concreet zijn de plannen om de Welstandscommissie en de Monumentencommissie samen te voegen in de Commissie Ruimtelijke Kwaliteit. "Tegenstrijdige adviezen horen dan tot het verleden. Ook willen we duidelijke brochures en beeldwijzers maken, die heel concrete restauratierichtlijnen bevatten en eisen op het gebied van dakenlandschap, kleurgebruik, gevelreclame en andere thema's." Het maken van een cultuurhistorische waardekaart is al in gang gezet. "Ook hierbij willen we graag de monumentenorgansaties betrekken. Zo'n cultuurhistorische waardekaart maakt direct duidelijk op welke ontwikkellocaties aandacht besteed moet worden aan bouwhistorie en historische stedelijke ontwikkeling. Het is ook een nieuwe benadering, minder vanuit de monumenten als object, maar vanuit de totale structuur van een locatie." Wethouder de Lange wil graag zoeken naar andere middelen, fondsen en stichtingen om te benutten voor monumentenzorg. Hij noemt de Joodse begraafplaats als een voorbeeld, waarbij de Joodse vereniging er samen met de gemeentelijke monumentenadviseur in slaagde om geld uit fondsen te verwerven, zodat slechts een klein deel uit de gemeentekas hoefde te komen. Den Bosch restaureert op dit moment haar stadsmuren met Europees geld. "Het loont de moeite om te zoeken in het oerwoud van fondsen en stichtingen." Duurzaamheid is voor De Lange een belangrijk aandachtpunt. "Op dit moment loopt er een pilot met het Wijnhuisfonds/ NV Stadsherstel over energiegebruik in Het Oude Bornhof. Een dilemma is het gebruik van dubbelglas in deze gebouwen. Dat zou meer comfort en een lagere energierekening opleveren. Maar het betekent ook dat je de historische kozijnen zou moeten vervangen. Daarmee doe je een inbreuk, maar je kunt de oude ramen wel bewaren. "Ik vind dat we - met respect voor het verleden - moeten kiezen voor duurzaamheid en aanpassingen die bij deze tijd horen. Alleen dan blijft het interessant en betaalbaar om een monument te bewonen en gebruiken." Communicatie is een belangrijk aandachtspunt. Een nieuwe website over monumentenzorg moet de communicatie vergemakkelijken. "Ondanks teruglopende middelen willen we de monumentenzorg op peil kunnen houden", meent De Lange. "Maar het lukt alleen als de burger en de monumentenorganisaties het beleid dragen en mee helpen uitvoeren." We willen weten, waar de monumentenorganisatie warm voor lopen en daarmee rekening houden bij het stellen van prioriteiten. Op 13 november is er een bijeenkomst in het Koelhuis, waar de Concept Erfgoedagenda wordt besproken. 14

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2012 | | pagina 14