Korting op energiebesparingsadvies in monumenten Tentoonstelling van oud en nieuw zilver in het Stedelijk museum Meer monumenteigenaren krijgen subsidie Heel handig is de website www.monumentenenergiezuinig.nl, die vanaf december 2012 online staat. De website is gemaakt op initiatief van het gemeentebestuur en is bedoeld als een toolbox voor bewoners en eigenaren die op zoek zijn naar passende duurzame maatregelen. Op die website vind je zeker bruikbare adviezen, die je ook als 'niet bouwkundige' kunt toepassen. Dan moet je denken aan het dichten van kieren met het juiste materiaal en het aanbrengen van speciale isolerende gordijnen. Ingewikkelder wordt het als je denkt aan dak en vloerisolatie en de meest efficiënte manier van verwarmen. Daarvoor is een deskundig advies van een expert wel zinvol. Dat bleek op de informatieavond over energiebesparing in een monument half oktober bij Bella Tinta. Een collectief van deskundigen op het gebied van isolatie, verwarming en interieur is aan deze winkel verbonden. Als voorbeeld gebruikte Bella Tinta de woning van de burgemeester, de monumentale woning op de Bleek, onderdeel van het meest fotogenieke plekje van Zutphen. Het is duidelijk dat zonnepanelen op zo'n dak geen optie zijn. De winst in de burgemeesterswoning bleek vooral te behalen in vloerisolatie, een betere afstelling van de cv en het kiezen van de juiste plek voor thermostaten. Kosten en baten gaven daarbij al een heel gunstig beeld. Monumentenadviseur Hendrik Haaftens lichtte ter plekke toe aan de hand van de nieuwe website dat tegen vloerisolatie in dit pand geen enkel bezwaar is. Met enkele plaatjes liet hij ook zien dat verkeerde isolatie op andere plekken in huis kan leiden tot het wegrotten van eeuwenoude balken. Een energiebesparingsadvies voor een monument kost gemiddeld 300. Voor de eerste vijftig adviezen stelt de gemeente 150 subsidie beschikbaar. Het advies brengt in kaart hoe u in uw monumentale woning energie kunt besparen en het wooncomfort kunt verhogen. In het advies staan ook de kosten van de energiebesparende maatregelen vermeld en de tijd die het duurt voordat u de investering terugverdient via uw energierekening. Aan de hand van de nieuwe checklist van monumentenzorg worden de maatregelen op geschiktheid getoetst. Energiebesparing en monumentenzorg staan op gespannen voet met elkaar. Voor dubbel glas en spouwmuurisolatie krijg je meestal geen toestemming als het om een monument gaat. Toch is er wel veel te doen aan energiebesparing en verbetering van het wooncomfort in een monument. Op 8 november vindt een tweede informatieavond plaats over energiebesparing in een monument bij Bella Tinta. Aanvang 19:30 uur. Het Stedelijk Museum Zutphen heeft een mooie collectie oud zilver. Al in de 14 e eeuw is er in de documenten sprake van goudsmeden in Zutphen. Uit die tijd stamt een fraai zilveren zegelstempel. Uit de middeleeuwen zijn er robuuste schuttersketenen, bedoeld voor de schutterskoningen bij het traditionele vogelschieten in de Achterhoek. De fraaiste objecten stammen uit de achttiende eeuw. Het zijn huishoudelijke voorwerpen zoals een mosterdpot, kraantjeskan en een visschep. Typisch voor de IJsselstreek is de zilveren potpourri, een doosje met opengewerkte deksel. Het werd gevuld met bloemen en kruiden en was bedoeld als luchtververser. Bijzonder is dat het museum naast het oud zilver ook het werk van 21 hedendaagse Nederlandse zilversmeden en ontwerpers laat zien. De collectie omvat veel verschillende objecten, van een theeservies tot vrijstaande kunstobjecten. De tentoonstelling Feestelijk Zilver loopt van 1 december tot 31 maart 2013 12 48,5 miljoen euro beschikbaar voor onderhoud rijksmonumenten. De instandhoudingssubsidie voor rijksmonumenten is op belangrijke onderdelen vernieuwd. Meer eigenaren kunnen daarmee planmatig onderhoud uitvoeren. De nieuwe regeling treedt in werking op 1 januari 2013. Eigenaren kunnen van 1 februari tot en met 31 maart 2013, bij de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed subsidie aanvragen. De vuistregel 'wie het eerst komt, die het eerst maalt' geldt niet meer en er wordt niet geloot. Blijkt een aanvraag niet volledig, dan is er ruimte om aanvullende informatie te leveren en hoeft de eigenaar niet weer helemaal achter in de rij aan te sluiten. Elke eigenaar moet voortaan 50% van de onderhoudskosten zelf betalen. Dat was in de oude regeling een lager percentage. Er wordt meer maatwerk geleverd bij het bepalen van het maximale subsidiebedrag. Voorheen was het maximum 30.000 voor monumenten (voor een periode van zes jaar). Dat was vaak niet genoeg voor onderhoud aan grote of bewerkelijke objecten. Vanaf 2013 wordt het maximum gebaseerd op de herbouwwaarde. Hoe groter en rijker gedecoreerd een monument is, des te hoger de herbouwwaarde en daarmee de maximaal te verkrijgen subsidie.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2012 | | pagina 12