Veel belangstelling voor eerste Erfgoedcafé Betutteling of ondersteuning? Het eerste Erfgoedcafé van Zutphen was een succes. Het café, dat georganiseerd werd door Stichting het Wijnhuisfonds, Stichting Bescherming Stadsschoon Zutphen, Stichting Waardevol Warnsveld en de gemeente Zutphen, trok ongeveer honderd mensen. Ze kwamen op 9 december naar het voormalige Postkantoor aan de Stationsstraat, dat met wat kunstgrepen was omgetoverd tot een sfeervolle ruimte. van de Monumentencommissie ontkende dit en wees op de openbaarheid van de vergaderingen en de onderbouwde advisering aan het College van B&W. Er was ook een eigenaar van monumenten aanwezig met goede ervaringen. "Goede communicatie met de betrokken ambtenaar, niet een keer, maar tijdens het hele proces van verbouwing is van groot belang," betoogde hij. "Want juist bij een monument moet een bouwplan vaak bijgesteld worden omdat je voor verrassingen komt te staan." Vragen waren er over leegstand en over ontsierende verveloze panden. Kan de gemeente daar tegen optreden? Een ander opperde het idee om stadstuintjes te maken in plaats van parkeerplaatsen. Maar bij dat laatste punt kwam Ton Schaapveld in het geweer. Een winkel in een monument is prachtig, maar bereikbaarheid is nog belangrijker voor een winkel. De gemeente zou meer dienstverlenend moeten zijn en minder betuttelend, maar ja, toch maar weer, hetzelfde motto: Zutphen is zo mooi, dankzij de regels.Andere onderwerpen die besproken werden, waren: herbestemming van leegstaande en leegkomende panden, monumenten en energieverbruik, de waarde van monumenten voor de stad, het toerisme en de leefbaarheid. Genoeg stof om over te discussiëren en na te denken. Reden genoeg voor betrokken partijen om een tweede erfgoedcafé te organiseren. De datum voor het café wordt nog nader vastgesteld. Tekst: Raymond Schuurman Foto: Ronny te Wechel personen, die als middenstander in een monument huisden, ofwel anderszins met verhuur of verkoop van monumenten in Zutphen te maken hebben. Persoonlijk belang en algemeen belang liepen nog wel eens door elkaar. Zo klaagde Libbe van Dijk, de eigenaar van de winkel le Rideau, over een voorgestelde verbouwing, die niet werd goedgekeurd door de Monumentencommissie. Een andere bezoeker klaagde over de te maken kosten als een bouwplan herzien moet worden. Die commissie kreeg er flink van langs. Meer in het algemeen werd er geklaagd over onvoldoende transparantie. Het zou ontbreken aan argumentatie in de besluitvorming van de Monumentencommissie. De voorzitter Ondernemers, bewoners, bestuurders en ambtenaren spraken onder leiding van Marlies Claasen over het belang van het culturele erfgoed voor de gemeente. Wethouder Rik de Lange gaf als reden voor het organiseren van het evenement, dat hij graag ideeën wilde ophalen in de samenleving voor zijn erfgoedagenda. De oude beleidsnota dateert van 1998 en is dringend aan herziening toe. Al bij voorbaat haalde hij de angel uit de verwachte kritiek door te zeggen dat Zutphen nog zo mooi is dankzij de handhaving van strenge regels op het gebied van monumentenzorg. Bij binnenkomst mochten de vele gasten stellingen noteren, die Claasen aan drie panels kon voorleggen. In die panels zaten Wethouder Rik de Lange over de Erfgoedagenda: Voor wethouder Rik de Lange leverde het Erfgoedcafé inspiratie op voor de nieuwe erfgoedagenda, die de oude beleidsnota van 1998 moet vervangen. Duurzaamheid en leefbaarheid zijn voor hem belangrijke thema's. "Er blijft altijd spanning zitten tussen behoud van het oude en de gebruikswaarde van panden. Ik zoek naar een goed evenwicht daartussen. De Monumentencommissie doet goed werk, maar is gebonden aan regels. Die regels wil ik nog eens kritisch bekijken om tegemoet te komen aan de geuite kritiek in het erfgoedcafé. Ik wil benadrukken, dat het verstandig is om altijd eerst met de adviseurs monumentenzorg te praten voor het maken van een bouwplan. Dat voorkomt hoge kosten als het plan bijgesteld moet worden. Bij duurzaamheid gaat het niet alleen om energiegebruik en comfort van de bewoner. Het feit dat er nog zoveel monumenten staan en hun waarde behouden komt door allerlei aanpassingen in de loop der tijd, zoals de aanleg van een rioolstelsel en centrale verwarming. Daarmee gaan we verder." De Lange verwacht dat de erfgoedagenda voor de zomer van 2012 gereed is. 42

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2012 | | pagina 42