Eerst werd op een aantal plaatsen voorzichtig Het vrijgelegde plafond in de voorkamer De libelle op het plafond van de achterkamer gekeken wat er tevoorschijn kwam, zoals in de voorkamer Detail van het plafond van de achterkamer met roosboeket in de hoek en een libelle. Het lichtbruin van de dubbele gekleurde lijnen die het kader van de plafondecoratie vormen is het restant van de oorspronkelijke goudverf. een belangrijk deel wordt dit veroorzaakt doordat er naar interieurdecoraties uit deze periode nog weinig onderzoek is gedaan. Het is hoe dan ook uitzonderlijk dat beschilderde decoraties op plafonds, wanden, deuren of trappen in gave staat worden ontdekt, vervolgens worden vrijgelegd en worden gekoesterd. Smaak is daarbij een grillig gegeven van vaak doorslaggevende betekenis die mensen doet afzien van vrijleggen of doet besluiten decoraties "op te ruimen". Gelet op de toenmalige bouwproductie en het (nog) grote aandeel bestaande huizen uit de decennia rond de vorige eeuwwisseling, moeten de decoraties die zijn aangetroffen in Coehoornsingel 110 worden gezien als het topje van een gedecoreerde ijsberg. Het wordt tijd om vaker ook binnen het hoofd in de nek te leggen, op zoek naar schaduw in het schilderwerk 1. Vriendelijke mededeling Marieke Lubberding 2. Bijvoorbeeld het plafond uit ca. 1876 van de Chinese kamer in kasteel Heeswijk; Richard Harmanni e.a, Papieren Behang, een rijke geschiedenis, Utrecht 2007, 48 Een avontuurlijk huis aan de Coehoornsingel Marieke Lubberding zocht al een tijdje naar een ruim pand in Zutphen om daar met haar twee kinderen en partner in te trekken. Haar oog viel op Coehoo rnsingel 110. "Ik zag dat aan dit oude herenhuis niet veel is verprutst. Oude elementen zoals de kamer en suitedeuren, een serre, tegelvloeren en plafonds zijn nog in originele staat." Toen Lubberding de eerste avond in het huis het licht aandeed, zag ze door het strijklicht randen van een geschilderd ornament om de lamp. "Ik ben direct gaan krabben en schoonmak en." Al snel werden de contouren zichtbaar van een plafonddecoratie. Een ander zou het waarschijnlijk nooit hebben ontdekt en het leek een wonder lijk toeval, dat juist Lubberding dit aantrof in haar nieuwe huis. Ze is van beroep decoratieschilder en schilderde in haar vorige huis decoraties als elfjes, bloemen en vlinders op de muren van de kinderkamer. Het liefst was Lubberding zelf aan de slag gegaan, maar het was bepaald niet de enige en meest urgente klus, die haar aandacht vroeg. Het kwam goed uit dat de interesse was gewekt van Jeroen Krijnen, gemeentelijk bouwhistoricus, van de gemeente. Hij bemiddelde om de werkzaamheden in een schilder-leerlingproject onder te brengen. Bij het strippen van het huis kwamen nog meer verrassingen te voorschijn. Achter een blok in de keuken zat een kachel verstopt met mooie oude tegels. Ook onder het tapijt in de hal en de keuken zit een gave prachtige tegelvloer. Agnes van Brussel 41

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2012 | | pagina 41