Waar ooit de schout van Zutphen woonde... Twee appartementen en een boekhandel in het rijksmonument 'Die Rosendale' Dorothee Nijland zit nog midden tussen de dozen in haar nieuwe appartement, aan de Bakkerstraat 1, op de tweede verdieping boven boekhandel Hautvast. Langzaam maar zeker boekt ze ruimtewinst en krijgt ze een beter zicht op haar woon- en werkruimte. Haar computer staat al aan, zodat ze haar meeste recente foto genomen vanuit het raam met zicht op een mistig dakpanorama kan laten zien. "Het is hier midden in de stad, maar er is iets van rust en stilte, dat kan je bijna niet geloven." De vide op de tweede etage Dorothee is fotografe van beroep. Ze verhuisde met man en dochter van Enschede naar Zutphen vanwege de Vrije School (VO). Lydia Stolk zit in haar eindexamenjaar en Hans is er rector. Dorothee viel voor het appartement vanwege het historisch karakter van het statige Patriciershuis, dat de sfeer van de achttiende en negentiende eeuw ademt. Vooral de hoogte van de woonkamer met daarin een vide beviel haar. Die vide maakt het mogelijk om een fotostudio op te bouwen, waarbij je ook van bovenaf kunt fotograferen. Ondanks de verhuisdrukte maakte ze alweer een reeks foto's van haar nieuwe omgeving. De mooie houten Louis XV trap prikkelde haar fantasie over de geschiedenis van het pand. Als je hierop loopt wil je weten wie je hier zijn voor gegaan." Die geschiedenis gaat zeker terug tot de veertiende eeuw. De bouwmuren van het huis zijn middeleeuws en geven aan dat het oorspronkelijk twee huizen waren, een breed en een smaller huis. Bijzonder is de schouw in het andere appartement op de eerste verdieping boven de boekhandel. Deze woning is al een half jaar eerder betrokken door Ria Slijkhuis. Een schouw uit begin achttiende eeuw in de slaapkamer heeft niet iedereen. Het is een unieke kamer van vier meter hoog met mosgroene balken Schouw uit de achttiende eeuw en hoge vouwblinden voor de ramen in de dezelfde tint. Ook in de woonkamer zijn er vouwblinden voor de ramen die je 's avonds kunt sluiten om het straatrumoer buiten te sluiten. Maar vaak geniet Ria ook van dat rumoer, zittend in de ruime vensterbank met het schuifraam omhoog geschoven. Met haar kleinkinderen genoot ze zo van de optocht tijdens Bokbierdag. De liefde voor de binnenstad kreeg ze mee van haar geschiedenisleraar op de vakschool aan de jachthaven. "Kiezenbrink was zijn naam," herinnert ze zich. "Hij leidde ons rond in de Walburgiskerk en vertelde veel anekdotes." Boekhandelaar Hautvast woonde vroeger zelf in het huis boven de winkel. "Het was dus veel te groot voor mij. Het was wel een goed idee om er twee appartementen van te maken." Onder het pand zit een prachtige kelder, ongetwijfeld het oudste deel van het huis. In 2008 stelde hij zijn kelder beschikbaar voor theater van het festival Gast in Zutphen. Toen trad Greetje Bijma er op. De oudste bouwresten in de kelder gaan terug tot in de veertiende eeuw en later zijn er stenen gewelven aangebracht. Het grote huis kreeg in de vijftiende en zestiende eeuw de naam 'Die Rosendale'. Er woonden rijke families, waarschijnlijk handelaren die dergelijke grote kelders nodig hadden voor de koele opslag van bederfelijke waar zoals wijn en vis. Over de historie van het pand, eigendom van het Wijnhuisfonds, heeft Hautvast 36

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2012 | | pagina 36