*7m y$Êr f I X -gr:-- |LV "v graven hadden een lage ronde heuvel waarvan de kringgreppels (tot 11 meter in doorsnede) nog zichtbaar waren in de ondergrond. Hierin werden de crematieresten van de doden al dan niet in een urn bijgezet. Eén graf sprong er duidelijk uit. Dit was het enige graf met een dubbele kringgreppel en het enige graf met meerdere stuks aardewerk en spinklosjes. Het graf, waarvan door skeletonderzoek is komen vast te staan dat het een vrouwengraf is, bevatte echter ook talloze sieraden. Hieronder bevonden zich o.a. 76 glazen kralen. Vier daarvan zijn zgn. Ringaugenperlen, een type dat uit Nederland nog niet eerder bekend was. De grondstof waarvan ze gemaakt zijn is onderzocht met de XRF-methode. zijn. Hier zien we graven uit de midden ijzertijd. Het urnenveld ligt naast en deels rondom het bovengenoemde langgerekte ven. In dit ven werd een zeer grote hoeveelheid aardewerk, spinklosjes, weefgewichten, maalstenen, slijpstenen etc. uit de midden- en late ijzertijd gevonden. Op het eerste gezicht lijkt het hier te gaan om gewoon nederzettingsaardewerk. Het is echter frappant dat de nederzetting uit deze tijd een heel eind verder ligt en dat men eerste over het grafveld moest lopen om het materiaal te dumpen. Het is dus niet ondenkbaar dat het dumpen van iemands persoonlijke bezittingen na zijn dood deel uitmaakte van het dodenritueel. Een apart aspect van het vondstspectrum werd verder ingenomen door fragmenten van glazen La Tène- armbandjes. In totaal werden er hier tien gevonden, waarmee de teller in Zutphen op 15 fragmenten komt. Uit de gigantische aantallen, die in de Betuwe worden gevonden, mogen we afleiden dat ze door bijna iedere vrouw werden gedragen en dus deel uitmaakten van een klederdracht. Uit historische bronnen weten we dat dit gebied bevolkt werd door de Eburonen. Met de Zutphense cluster kunnen we hun verspreidingsgebied dus wellicht iets uitrekken. Geslepen neolithische bijl uit de oude akkerlaag ter hoogte Gvan erve Wekenstro Daaruit blijkt dat het gebruikte glas buiten Europa is vervaardigd, mogelijk in het huidige Libanon. Mogelijk zijn de kralen hier zelf ook gemaakt. Dergelijke kralen worden voornamelijk in het oostelijke Middellandse Zeegebied gevonden. De rest van de kralen is ook gefabriceerd van dergelijk glas, maar is zeer slecht van kwaliteit. Waarschijnlijk zijn deze kralen lokaal gefabriceerd uit omgesmolten exotisch glas. Daarnaast droeg de vrouw ook spiraalvormige bronzen kralen, tientallen metalen kegeltjes die mogelijk op kleding genaaid zaten, bronzen ringen uit aaneen gesoldeerde draadjes die mogelijk als vlechtring of oorbellen werden gebruikt en een grote bronzen kledingnaald. Het graf van deze "prinses van Leesten" dateert uit ongeveer 750 v. Chr. en lijkt daarmee het oudste van de onderzochte graven te zijn. Het is echter best mogelijk dat elders op het grafveld oudere graven liggen. De tendens is dat de graven naar het noorden toe jonger Waterputten uit 1143 Een tweede aspect dat bij dit project duidelijk naar voren kwam was een middeleeuws erf. Pal naast de historische erfgreppel van erve Wekenstro werd een erf uit de 11e-12e eeuw geschampt. Onder meer werden twee houten waterputten vol met aardewerk gevonden. Een van de putten kon dendrochronologisch in het jaar 1143 gedateerd worden). In de jongste bevond zich bovendien een grote hoeveelheid verbrande leem. Hiermee lijkt dit erf rond 1200 aan zijn einde te komen. Pal ernaast duikt in de 13e eeuw het erf echter weer op binnen de historische erfgreppel van boerderij Wekenstro. Ter plekke werd alleen een waterput uit de 14e eeuw (dendro 1309) opgegraven die echter ook 13e-eeuws materiaal bevatte. De historische boerderij lag binnen dit erf op nog weer wat noordelijker. In de erfgreppel rondom Wekenstro werd materiaal gevonden van de 13e tot 19e eeuw. Den Bouw Sporen uit de ijzertijd De nieuwbouw van verzorgingstehuis van Den Bouw aan het Abersonplein in Warnsveld, waarover in het jaarverslag van 2009 bericht is, kreeg dit jaar nog een staartje. Eerder werd hier al een 12e-eeuws erf opgegraven, alsmede bijgebouwen en kuilen van een erf uit de ijzertijd. Dit jaar werden er nog enkele sporen uit de ijzertijd en een 14e-eeuwse greppel aan toegevoegd. 1*41 R Documentatie op het terrein van Den Bouw in 2011 De publicaties over deze opgravingen staan in de boekenlijst verderop in dit magazine. Bert Fermin

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2012 | | pagina 31