Hoe word je stadsgids? Meelopen, studeren en een spannende testwandeling Afgelopen zomer zat Anja Derksen op een rustige natuurcamping in Italië stapels boeken door te werken. Geen spannende thrillers of romans, maar geschiedenisboeken over Zutphen, boeken over de Vikingen en over Karel de Grote. "Je wil steeds meer weten," verzucht de oud-wethouder van Zutphen, die haar eerste seizoen als stadgids meedraait bij het VVV. "Ik had al jaren het plan om ooit stadsgids te worden en nu heb ik er de tijd voor. Oud-wethouder Anja Derksen is één van de zestien stadsgidsen Ze was bijna zestien jaar wethouder voor de PvdA in Zutphen en daarna nog een periode lid van de Provinciale Staten. Dat laatste lag Derksen minder goed. Ze miste het directe contact met mensen. Het rondleiden van toeristen door Zutphen past wel goed bij haar. "Het is leuk om te ervaren dat zo ontzettend veel mensen geïnteresseerd zijn in onze stad." Stadsgids ben je niet van de ene op de andere dag. Je solliciteert ervoor, keurig met brief en cv. Daarna word je opgeroepen voor een gesprek. In Zutphen wonen is een vereiste en je moet met enige regelmaat oproepbaar zijn. Van het VVV krijg je een dikke map studiemateriaal om thuis te bestuderen en je wordt gekoppeld aan een ervaren gids. Gedurende drie maanden loop je regelmatig mee met de individuele stadwandelingen. Daarna doe je een testwandeling voor een groepje gidsen aangevuld met nog wat aanhang tot tien personen. "Dat is spannend voor de aspirant- gidsen," vertelt Esther Doze van het VVV. "Het is alsof je Johan Cruijff moet vertellen hoe je moet voetballen." De testwandeling in oktober van Anja Derksen verliep prima. Sindsdien heeft ze al heel wat toeristen door Zutphen geleid en haar eigen stijl ontwikkeld. "Natuurlijk zijn er highlights die je nooit mag overslaan, zoals het 's Gravenhof en de Walburgiskerk, maar verder ben je vrij om het persoonlijk in te vullen. Ik vind het leuk om een link te leggen met de vaderlandse geschiedenis. Misschien is Karel de Grote hier in de negende eeuw niet zèlf geweest, maar Zutphen was toen al wel een graafschap van het Frankische rijk, bestuurd door het gravengeslacht Hamaland. Ik probeer me voor te stellen, hoe het houten grafelijk hof er uit heeft gezien als je kwam aanvaren over de IJssel. Dat hof is in 882 door de Vikingen aangevallen en verwoest. Dus ja, dan moet je ook iets over de Vikingen kunnen vertellen." Een persoonlijk invulling ligt bij Anja Derksen wel voor de hand. Ze is geboren op de Mars, in een van de witte huizen, een sociaal project van de familie Reesink. Toen haar vader later bij de Gazellefabriek ging werken verhuisden ze naar Dieren, maar Zutphen bleef haar stad omdat haar grootouders en alle tantes en ooms in Zutphen woonden. "Ik vertel dus ook hoe mijn opa en vader het bombardement in de oorlog hebben ervaren. En over mijn moeder die dienstmeisje was in Huize van de Kasteele, waar nu het hotel zit op het 's Gravenhof. Daar zat toen 'Pro Senectute' bejaardenzorg voor senioren 'uit den beschaafde stand'. Anja Derksen is een van de zestien gidsen die bij het VVV staan ingeschreven als stadsgids. "De achtergrond van de gidsen is heel verschillend," vertelt Lisette van Dijk, manager van het Zutphense VVV-kantoor. Dat maakt het ook mogelijk om bij een groep een passende gids te zoeken. Een groepsarrangement van een vrije school koppel je bijvoorbeeld aan een gids met antroposofische belangstelling. Voor de lezers van Zutphense Pracht organiseert het VVV een exclusieve historische stadswandeling en een architectuurwandeling voor een speciale prijs. Zie de kolom hiernaast. Op zaterdagmiddag om 13.30 gaat er altijd een individuele groepswandeling van start, ongeacht het aantal aanmeldingen. Ook als er twee mensen staan gaat het gewoon door, maar vaak moeten we een extra gids oproepen omdat het aantal te groot is." Gidsen ontvangen een kleine vergoeding voor elke wandeling. Jaarlijks is er een gezamenlijk uitje en de VVV zorgt voor uitnodigingen van openingen van tentoonstellingen. Derksen: "Je houdt van je stad, daar doe je het voor." Agnes van Brussel 24

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2012 | | pagina 24