"Het huis moet tjokvol geweest zijn bij hun overlijden, waardoor ze meer dan de andere bewoners voor hen gingen ieven. Bert Strijbos ging op zoek in het archief in Arnhem en vond daar een complete inboedelbeschrijving. In fijn schuin handschrift staan de meubeis opgesomd. Daaronder: '6 ledikanten, met haar behangsels, 2 rustbanken, een paviljoen (een soort hemelbed) 12 bedden, 13 peluwen, 30 hoofdkussens'. Wie sliepen daar allemaal? Wat speelde zich daar destijds af? Het huis moet tjokvol geweest zijn. Dr. Wessel van Eijll was jurist en had een uitgebreide bibliotheek, waarvan de titels en schrijvers bekend zijn. Waarschijnlijk was die bibliotheek op dezelfde plek waar Melgert Spaander nu zijn bibliotheek heeft met tal van boeken over klokken en speeldozen, zijn vakliteratuur en archief. aan beide zijden hoge kamers. Links van de gang betreedt je de grote lichte werkplaats van Spaander, waar hij met zijn medewerkers klokken restaureert. Via een korte open trap kom je op een vide ofwel de insteek, waar zich de bibliotheek De blauwe kamer Als je de hoge stoep betreedt en de trekbel laat schallen door het grote huis, kom je binnen door een lange gang met bevindt. Sla je daar rechtsaf, dan kom je op een bijzondere plek in het huis, die de huidige bewoners ontdekten toen ze een tussenwandje verwijderden. "Kijk, daar zie je de stukjes Pruisisch blauw op de balken."wijst Strijbos aan. "Dat zou weleens de blauwe kamer kunnen zijn geweest waar de inboedelbeschrijving van het echtpaar Van Eijll gewag van maakt. Via deze kamer kom je aan de rechterzijde van het huis, waar zich op de eerste verdieping het atelier van schilder Strijbos bevindt. Hoe wonderlijk lijkt het oude huis bij hun te passen. Hier liggen de uitgeknepen olieverftubes bij zijn schildersezel en schildert hij zijn landschappen en een enkele keer een stadsgezicht. Het is met de grote ramen op het noorden, het ideale schildersatelier. De oude muziek die hij draait geeft je nog meer het gevoel dat je dit tafereel ook een paar eeuwen terug had kunnen aantreffen.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2012 | | pagina 20