Stichting Wijnhuisfonds krijgt betere ANBI-status AN BI Betere regels en snelle vergunningtermijnen voor monumenten Meer geven en minder belasting betalen Algemeen Nut Beogende Instelling Het kostte wat moeite maar het is gelukt. De Stichting Wijnhuisfonds behoudt haar ANBI-status. Even dreigde zij haar status van Algemeen Nut Beogende Instelling te verliezen. Maar het bestuur diende op tijd bezwaar in tegen deze onheilstijding van de fiscus. Het bezwaar werd gehonoreerd en bovendien kreeg de stichting het predicaat culturele instelling. Dat betekent dat giften aan het Wijnhuisfonds aftrekbaar zijn in de inkomstenbelasting. Niet voor 100% maar voor 125%. "Daar was wel wat overtuigingskracht voor nodig," vertelt voorzitter Derk Jan Verstand. "We hebben uitgelegd dat de Stichting Wijnhuisfonds meer doet dan alleen restaureren en panden verhuren. Zij houdt zich bezig met tal van culturele activiteiten. Denk maar aan de organisatie van Open Monumentendag, het Erfgoedcafé, het toekennen van de Paltsprijs en de behartiging van het belang van het historisch stadsgezicht. Gelukkig vond de inspecteur ons cultureel genoeg." De verruiming van de aftrek, die door de nieuwe Geefwet mogelijk is geworden, is bedoeld om instellingen te compenseren voor het wegvallen van overheidssubsidies. De ANBI-status maakt het mogelijk om particulieren en bedrijven te stimuleren donaties te doen, die nodig zijn om activiteiten voort te zetten. Ook voor de Stichting Wijnhuisfonds geldt dat er minder restauratiesubsidies worden verstrektt. Zij is voor een groot deel afhankelijk van donaties en legaten. De ANBI-status met culturele toevoeging zorgt ervoor dat giften nog meer waard zijn. Heel concreet betekent dit het volgende: Giften gedaan door particulieren aan een culturele ANBI (zoals Het Wijnhuisfonds) worden voor de giftenaftrek verhoogd met 25%, maar ten hoogste met 1.250,00. De belastingbesparing kan daardoor, afhankelijk van de hoogte van het inkomen oplopen tot 65% van de gift. Het maximale effect wordt dus bereikt als in een jaar 5.000,00 wordt gegeven: (125% van 5.000,00 6.250,00). Bij niet-periodieke giften is er een drempel van 1% van het inkomen. Een soortgelijke regeling geldt voor giftenaftrek in de vennootschapsbelasting: voor bedrijven wordt de giftenaftrek verhoogd met 50%, maar ten hoogste met 2.500,00. Ook hier wordt dus het maximale effect bereikt bij een gift van 5.000,00. De regeling geldt tot 1 januari 2017. Meer informatie: www.wijnhuisfonds.nl en www.belastingdienst.nl De termijn voor een vergunning is verkort van 26 weken naar 8 weken. Alleen voor ingrijpende wijzigingen, de gedeeltelijke of complete sloop van een monument, reconstructievoorstellen of functiewijzigingen is de lange termijn van 26 weken van toepassing. Voor normaal onderhoud aan een beschermd monumentenpand is helemaal geen vergunning meer nodig. Dit geldt voor kleinschalige onderhoudswerkzaamheden waar de materiaalsoort, kleur, vorm, detaillering en profilering niet anders worden. U behoudt wat er is en maximaal 10% van het materiaal (per bouwelement) wordt vervangen. Er is geen vergunning meer nodig voor het wijzigen van onderdelen zonder monumentale waarde waarbij geen hak- en breekwerk in het casco nodig is. Overleg is noodzakelijk. Enkele eenvoudige bouwactiviteiten bij uw monument zijn ook vergunningsvrij geworden, te denken valt aan tuinmeubels, schuttingen, keermuren ed. U moet wel rekening houden met het feit dat er in de binnenstad en het Deventerwegkwartier sprake is van een beschermd stadsgezicht. Bouwen in het zicht van het openbaar gebied in een beschermd stadsgezicht is niet vergunningsvrij. Panden in de rijksbeschermde stads- en dorpsgezichten van Zutphen krijgen meer vrijheid voor inpandige veranderingen en veranderingen aan achtergevels of achter dakvlakken die niet gekeerd zijn naar een openbaar toegankelijk gebied. Let op! deze regels gelden niet voor monumenten in de rijksbeschermde gebieden. Vergunningvrij Vergunning nodig Uw huis overschilderen in dezelfde kleur zonder de oude verflagen weg te halen Overschilderen in een andere kleur Metselwerk plaatselijk herstellen met dezelfde voeg en voegspecie Het voegwerk volledig vernieuwen Pleisterwerk plaatselijk herstellen Een volledig nieuwe pleisterlaag aanbrengen Kozijnen, ramen en deuren plaatselijk herstellen Ramen, kozijnen en deuren vervangen, ook als materiaal en vorm niet veranderen Slechte pannen of leien plaatselijk vervangen Helemaal opnieuw dekken met pannen of leien Lekkende goten en regenpijpen plaatselijk repareren Alle dakgoten en regenpijpen vervangen Recente scheidingswanden of verlaagde plafonds van bijvoor beeld hard-ofzachtboard, gipsplaat of kunststof weghalen De achterliggende historische lambriseringen, behang of schilderingen verwijderen of herstellen Een 30 jaar oude trap weghalen of recente binnenmuren stuken Interieuronderdelen met monumentale waarde, zoals stucplafonds, historische wandbekleding en haardpartijen, herstellen Een moderne keuken, sanitair of cv-installatie vervangen De oorspronkelijke keuken of het sanitair uit de bouwtijd of uit een belangrijke latere bouwfase moderniseren Voor beschermd stadsgezicht geldt het volgende: Vergunningvrij Vergunning nodig Een deur- of raamkozijn in achtergevel veranderen Een deur- of raamkozijn in de voor- of zijgevel veranderen Zonnecollectoren op het achterdakvlak plaatsen Zonnecollectoren op het voor- of zij-dakvlak plaatsen Een dakkapel of raam op/in het achterdak plaatsen Een dakkapel of raam op/in het voor- of zij-dakvlak plaatsen Een schuur bouwen op het erf loodrecht achter de achtergevel Een schuur naast of voor het pand bouwen 10

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2012 | | pagina 10