Jr £2? Km*. Tl Tekst en fotografie: Marion Traas Nu, zeven jaar later, kunnen Bert en Jeannette steeds meer achterover leunen. Slechts enkele kleine klusjes liggen nog te wachten. Jeannette wijst op het peertje dat aan het plafond van Berts werkkamer hangt. „De enige plek in huis waar nog geen gewone lamp hangt.” De complete metamorfose doet de titel monument nu echt eer aan. Bert en Jeannette waren trots genoeg om in 2009 en in 2012 hun huis open te stellen voor publiek tijdens het theaterevenement Gast in Zutphen. Familie Krukziener Het mooiste compliment komt uit onverwachte hoek. Op 29 augustus 2010 komt Aryeh Hazon samen met zijn vrouw en dochter op bezoek. Aryeh, voorheen Leo Krukziener, is een neef van Salomon (Sally) Krukziener, de bekende joodse Pettenfabrikant uit Zutphen. Sally woonde van 1923 tot 1942 met zijn vrouw en vier kinderen aan de Martinetsingel 11. Leo Krukziener woonde in die tijd met zijn ouders en broers aan de Martinetsingel 17. Als kind kwam hij vaak bij Sally over de vloer. In 1942 wordt Sally met zijn gezin door de Duitsers opgehaald en weggevoerd naar Auschwitz. Het gezin van Leo duikt onder. Van Sally’s gezin keert niemand na de oorlog terug. Leo vertrekt na de bevrijding naar Israel. Pas in 2010 komt hij als vijfentachtigjarige voor het eerst terug in het huis van zijn oom en tante. Terwijl hij in het huis van Bert en Jeannette rondloopt, mompelt hij verwonderd: „Het is nog precies als vroeger.” Serre met originele jugendstil schildering - -TT - -- -T

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 1970 | | pagina 16