Gevelrestauratie Zutphen-Molmen taal 75 1980 1985 1990 1995 2000 2005 A Met buisjes van Karsten wordt de mate van opname en afdracht van vocht in het metselwerk bepaald. Foto Dirk Punt - gemeente Zutphen Niet alleen regenwater trekt in een gevel, ook condens, optrekkend vocht en water dat door gevelaan sluitingen in het metselwerk naar beneden zakt. Omdat de steen zelf waterdicht is droogt de gevel via de randen van de steen en het voeg werk. Foto Dirk Punt - gemeente Zutphen Met een voeghardheidsmeter wordt de hardheid van de voegen gemeten. Foto Dirk Punt - gemeente Zutphen kleine bindmiddeldeeltjes naar de baksteen gezogen, die na verharding voor "ankertjes" kunnen zorgen. Deze ankertjes zorgen voor een extra hechting buiten de mechanische hechting aan de steen. Tevens wordt door een hydrofobering het vochttransport van binnen naar buiten verhinderd omdat de toplaag is afgesloten. Omdat de steen waterdicht is concentreert zich het vochttransport langs de randen van de steen en het voegwerk. Dit relatief kleine oppervlak slijt, wat resul teert - mede door het genoemde "hechtings probleem" - in uitgevallen en uitgesleten voegwerk. De projectleider van de gemeente Zutphen heeft na uitvoerig onderzoek in het kader van een (inmiddels met succes afgeronde) oplei ding tot HBO-restauratiespecialist dit project gecoördineerd. In overleg met een gespecia liseerd restauratievoegbedrijf, de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed (RCE) en monu mentenzorg van de gemeente is vervolgens de aanpak bepaald. Allereerst moest het restant van het voegwerk van de gehele topgevel worden uitgehaald. Er is ervoor gekozen om het voegwerk met een grotere diepte (5 centimeter) te verwij deren. Hiervoor is gebruik gemaakt van een speciale voegenfrees. De voegen zijn zo diep uitgehaald om een stevige hechting tus sen metselsteen en voegmortel mogelijk te maken. Om de juiste voegmortel te bepalen voor de nieuwe voegen zijn een aantal proeven opge zet. De proeven zijn na droging onderworpen aan een aantal tests. De vochtopname en - afdracht is gemeten door middel van buisjes van Karsten en de hardheid van de voegenis gemeten met een voeghardheidsmeter. Uit eindelijk is gekozen voor een reine kalkvoeg met een hydrauliciteit NHL 5, die helpt de gevel het vocht beter te reguleren. Kalkvoe- gen kunnen vocht goed opnemen. Zowel regenwater, condensvocht wat in de gevel ontstaat, als optrekkend vocht kan goed wor den afgegeven aan het oppervlak en wordt niet ingesloten. Daarnaast zijn een aantal rollagen en pinakels die los op de gevel lagen opnieuw vermetseld en zijn er ter plaatse van scheuren rvs ankers geplaatst. Bij de werkzaamheden wordt nauw gelet op aanwezige bouwsporen en detail lering die vooraf zijn vastgelegd, zodat deze gehandhaafd kunnen worden. De uitvoering is inmiddels in volle gang en de resultaten zul len zowel door de Rijksdienst als de Gemeen te in de toekomst worden gemonitord om te leren hoe deze ingewikkelde problemen kun nen worden verholpen. 9

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2011 | | pagina 9