Kurkisolatie met een geurtje in het Koelhuis te Zutphen TEER, PEK EN PADDESTOELVLOEREN Aan de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed (RCE) worden met enige regelmaat uitdagende vragen voorgelegd. Zo benaderde in april j.l. de gemeente Zutphen de dienst met de vraag of ze een zwartbruin bouwmateriaal wilde duiden. Wat was namelijk het geval, de gemeente is van plan om het voormalige koelhuis 'De Landbouw' aan de Havenstraat hoek Parkstraat, te herbestemmen. Als voorbereiding daartoe moesten diverse latere uitbreidingen en obstakels in en rond het koelhuis worden gesloopt. Tijdens deze sloop kwam een onbekend isolatiemateriaal met een penetrante, aan teer denkende stank vrij. Het materiaal lijkt vanwege zijn lichte gewicht en toepassing op isolatie, maar die teerlucht is hoogst vreemd. Omdat dit materiaal onbekend is bij de RCE, is direct een onderzoek gestart. Referentiecollectie mb \i \j A ien Kooij i.s.m. Jeroen Krijnen 1820 1825 1830 1835 1840 1845 1850 1855 1860 1865 1870 1875 1880 1 1890 1895 1900 1905 1910 In ons land is nergens een referentiecol lectie van isolatiematerialen aanwezig waar je materialen kunt vergelijken. Omdat bij de RCE al enkele jaren onderzoek plaats vindt naar het isoleren van monumenten, zowel in het heden als ook in het verleden, en naar historische isolatiematerialen, kwam de vraag op het juiste moment. Bij de RCE wordt geprobeerd een eerste verzameling van isola tiematerialen aan te leggen die kan dienen als referentiecollectie maar die is nog lang niet compleet. Om zicht te krijgen op wat er aan materialen zoal is toegepast, wordt waar dat mogelijk is kleine stukjes isolatiemateriaal ver zameld en daarna onderzocht. Bij toeval treft men in monumenten isolatiemateriaal aan, want veel materiaal zit verstopt en komt vrij wel nooit in het zicht. Soms bereiken via het netwerk de RCE voorbeelden en monsters. Er was nog geen monster aanwezig dat maar enigszins leek op het Zutphense materiaal. Uit het meerjarige onderzoek blijkt dat monu menten al eeuwen lang worden geïsoleerd. Isoleren is dus niet een fenomeen van de laat ste 50 jaar. In het begin werden uitsluitend organische materialen toegepast. Turf, stro, hooi, kaf, riet, boekweitdoppen en nog veel meer materialen zijn aangetroffen. Hoewel al deze materialen als onderdeel van onze monumenten beschermd zijn, ging en gaat men er doorgaans niet respectvol mee om. Zelfs recente ontdekkingen zijn tijdens de Tijdens de sloop van de isolatieafwerking in het Koelhuis kwam een penetrante, aan teer denkende stank vrij. Foto Ben Kooij - RCE 2011 Zutghen

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2011 | | pagina 2