Dakramensubsidie Cornelis Zutphen-Molmen taal 1 91 5 1 920 1 92 5 1 930 1 935 1 940 1 945 1 950 1 955 1 960 1 965 1 970 1 975 1 980 1 985 1 990 1 995 2000 2005 Met andere gemeenten zijn ervaringen uitgewisseld en er zijn een aantal symposia bezocht waaronder het jaarsymposium van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed met de titel 'Duurzaam Erfgoed'. Er is dus in korte tijd veel kennis opgedaan. In samenwerking met het Wijnhuisfonds en de NV Stadsherstel is een 2 tal pilotprojecten gestart. Met het Wijnhuisfonds: Duurzaam Bolwerck (Zaadmarkt 112) en met de NV Stadsherstel: Duurzaam Oude Bornhof. Beide projecten zijn gelijk van opzet: Uitgebreid Bouwhistorisch onderzoek gekoppeld aan een onderzoek naar toepasbaarheid van energiebesparende maatregelen. Het Wijnhuisfonds heeft naast beide voorgaande expertises ook nog een bouwfysicus en een architect in de arm genomen om een nieuw concept voor het gebouw te bedenken. Deze pilotprojecten zijn door de gemeente gesubsidieerd vanuit het energiebeleidsplan. De onderzoeken zijn nog in ontwikkeling en zullen in een later stadium volledig worden uitgelicht. Belangrijke en inspirerende dagen waren de werkbezoeken aan energiezuinige projecten in Rotterdam en Amsterdam. Op uitnodiging van de directeur van het bouwkundig bureau (Stichting BOG) van o.a. het Wijnhuisfonds werd in Rotterdam het project 'de Sleephelling' bezocht. Het betreft een renovatieproject van een vroeg 20ste eeuws woonblok in een rijks beschermd stadsgezicht (Noordereiland). Het woonblok is met (weliswaar zware) aanpassingen energieneutraal gemaakt. De deelnemers waren wethouder Rik de Lange in Rotterdam, de voorzitter van het Wijnhuisfonds en de president-directeur van de NV Stadsherstel en een aantal bedrijven. In Amsterdam waren de deelnemers vertegenwoordigers van de 4 verhuurders in Zutphen, Stichting BOG (namens het Wijnhuisfonds, NV Stadsherstel, ea.), Woonbedrijf Ieder1, Woonbedrijf Ons Huis en de Torenstad Groep. Onder leiding van de wethouder zijn er 3 bijzondere projecten bezocht de wederopbouwwijk Jeruzalem, het hoofdkantoor monumentenzorg Amsterdam: 'de Bazel' en het hoog monumentale Blaaulakenblok. Dit grote bouwblok is met veel aandacht voor energiezuinigheid gerestaureerd door een grote woningbouwcorporatie. De gemeente Zutphen zoekt nu de samenwerking met de genoemde verhuurders die allemaal al een ambitie hebben neergelegd. Monumentenzorg maakt extra tijd vrij om meer informatie te verzamelen voor de juiste advisering aan de eigenaren van de monumenten in de stad. Er worden subsidies aangevraagd bij het rijk en de provincie voor projecten in de stad en de toolkit zal dit jaar worden voorgelegd aan het college. Daarnaast is er in samenwerking met de gemeente Apeldoorn opdracht gegeven voor het bouwen van een speciale website! Wat zou ik toch graag serieuze columns gaan schrijven hier, belangrijke richtinggevende inzichten over waar het heen moet met onze historische binnenstad. Verstandige, heldere analyses en evenwichtige bespiegelingen zouden het moeten zijn. Een column, waar over gesproken wordt, met een zeker gezag in de stad. Dat zou mooi zijn. Ik wil maar 's beginnen met het dakenbeleid. Bij Monumentenzorg willen ze opnieuw bezien, wat nou wel en niet mag als je het dak van je monumentenpand wil aanpassen. Nou was dus onze monumentenman Haafkens hiermee al bezig. Althans, zoiets had ik vernomen. Van die slimme man kan ik mooi wat kennis aftappen, zo meende ik. Maar wat wil het toeval; hij is op vakantie. En de deadline voor dit artikel komt nader. Maar goed, ik ben ook niet achterlijk; zonder hem lukt het ook wel. Ik hoef maar om hoog te kijken: mooie oude daken met kromme oude blauwe en rode holle pannen; steile middeleeuwse kappen en ook vlakkere daken uit later tijd. Maar toch ook zie je soms tritsen van die Veluxdakramen: van die storend lelijke moderne lichtgaten in het dak. En al die dakterrasloggia's, die vanaf de Wijnhuistoren zichtbaar zijn. Wat een rommeltje is het eigenlijk daar vandaan gezien! Zutphen is weliswaar een heel erg hoog en volgebouwde binnenstad, wel één of twee etages meer dan bijvoorbeeld Amersfoort, wat veel licht wegneemt, maar die bewoners kunnen toch ook gewoon een lampje extra aansteken. De binnenstadsbewoners kunnen ook in Leesten gaan wonen, zou ik zeggen. Daar heb je tuinen en ruimte voor al die auto's; de dakterrassen kunnen dan ook meteen weg. Trouwens in de buitenwijken staan overal veel woningen te koop. Twee vliegen in één klap dus! En eindelijk wordt het 's lekker rustig in de binnenstad, vind u ook niet? Het is tijd voor een gemeentelijke dakramensubsidie; voor het weghalen wel te verstaan. Dichtleggen die gaten in het dak! Terug naar het gesloten dakvlak! Ik dacht zelf aan zo'n 500,-- per raam en 1000,-- per loggia. Wat zal de stad daar van opknappen! Daar moet wel een potje voor te vinden zijn, toch? Ik zal het Haafkens 's voorstellen als -ie terug is van vakantie. 27

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2011 | | pagina 27