Monumenten energiezuinig Duurzaamheid en energiebesparing zijn een top thema op de politieke agenda. Hoe kunnen we een bestendige samenleving creëren en oplossingen bedenken die langer stand houden, minder energie kosten, minder grondstoffen vergen en (daarmee) minder schade aan mens en milieu veroorzaken. A Hendrik Haafkens 1820 1825 1830 1835 1840 1845 1850 1855 1860 1865 1870 1875 1880 1 1890 1895 1900 1905 1910 Ook de gemeente Zutphen werkt aan een energie neutrale stad. Monumentenzorg Zutphen heeft van het College van B&W de opdracht gekregen om te onderzoeken op welke wijze de historische stad kan bijdragen aan de noodzakelijke besparingen op energie. Deze vraag kwam niet alleen van het college maar ook van het Wijnhuisfonds van Zutphen en de NV Stadsherstel. Beide instanties beheren een belangrijk deel van de rijksmonumenten in de binnenstad. Zij zien een versneld verloop en een toename van klachten over het matige wooncomfort bij een hoog energieverbruik. De verhuurbaarheid van historische maar tochtige panden neemt af. Een te hoge energierekening zal de komende jaren voor veel mensen een onoverkomelijk probleem worden., waarbij verhuizingen niet ondenkbeeldig zijn. Leegstand ligt dan op de loer. Dat is niet alleen slecht voor de verhuurder maar uiteindelijk ook voor de monumenten. De basis van het project 'monumenten energiezuinig' is de samenwerking van een 10tal steden binnen de Federatie van Grote Monumentengemeenten in Nederland (FGM). Op initiatief van de gemeente Haarlem is gestart met het formuleren van praktische uitgangspunten. Deze uitgangspunten worden gebundeld in een document met de titel: 'Toolkit Monumenten'. De toolkit is net als de 'Toolkit bestaande bouw' of de 'Toolkit duurzaam bouwen' een belangrijk hulpmiddel bij het vinden van de juiste maatregelen voor het energiezuiniger maken van een monument. Met de Toolkit kan de eigenaar op zoek naar een pakket van samenhangende maatregelen. De maatregelen mogen de monumentale waarden niet aantasten en mogen niet resulteren in een onjuiste vochtbalans in het gebouw. Een ongunstige vochtbalans is niet alleen nadelig voor de gezondheid van de bewoners, het levert ook grote gevolgschade aan het monument. Na 40 jaar 'nieuwe' isolatiegeschiedenis ontdekken we in Zutphen de laatste jaren vaker grote schade aan de monumenten door onjuist toegepaste isolatie. Vooral omdat door de ongunstige vochtbalans grote delen van balklagen en kapconstructies achter voorzetwanden en gipskartonplaten zijn verrot. De toolkit is een goed hulpmiddel om de juiste afwegingen te maken. Met de toolkit komen 2 zaken bij elkaar, informatie over samenhangende maatregelen en de toelaatbaarheid van de maatregel vanuit het oogpunt van monumentenzorg. Naast de ontwikkeling van de toolkit is er literatuur en referentieonderzoek uitgevoerd. Een infraroodscan van isolatielekken in een slecht geisoleerde oude woning. Wat meer dan 500 jaar heeft stand gehouden kan door een onvoldoen de uitgedacht dan wel een ondes kundig uitgevoerd isolatieplan snel tot pulp vergaan: aantasting van eiken balkkoppen in een gemeente lijk monument, geconstateerd veer tien jaar na een grote restauratie. Foto Jeroen Krijnen - gemeente Zutphen Zutghen

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2011 | | pagina 26