Monumentenzorg(en) Bedreigingen Kansen Zutphen-MoHfjjmentaal Hendrik Haafkens 1 91 5 1 920 1 92 5 1 930 1 935 1 940 1 945 1 950 1 955 1 960 1 965 1 970 1 975 1 980 1 985 1 990 1 995 2000 2005 Het is een tijd van verandering en bezuini gingen. Wij willen graag als gemeentelijke monumentenzorg graag een korte reflectie geven op de komende veranderingen. De wijzigingen in het kader van de moderni sering van monumentenzorg worden in 2012 voor iedereen zichtbaar. Het gaat om drie grote veranderingen: 1. Cultuurhistorische belangen meewegen in de ruimtelijke ordening. 2. Krachtiger en eenvoudiger regels. 3. Herbestemmen van monumenten die hun functie verliezen. Voor eigenaren is de tweede verandering vanaf 1 januari merkbaar; de vergunnings procedure voor rijksmonumenten wordt sterk verkort. De procedure gaat voor 80% van de aanvragen voor het wijzigen van een rijksmonument van 26 weken naar maximaal 8 weken. Dit komt omdat de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed (RCE) nog maar in een zeer beperkte gevallen advies mag geven. De vergunningsplicht in het kader van de monumentenwet wordt ook gewijzigd. Zo is het wijzigen van niet-monumentale onder delen zoals een badkamer uit de jaren 1980 niet meer vergunningsplichtig in het kader van de monumentenwet. Voor de praktijk in Zutphen verandert dit niet veel omdat de gemeente voor deze zaken al zo werkte. Voor de beschermde stadsgezichten worden wijzigingsmogelijkheden buiten het zicht van het openbaar gebied versoepeld. Monumen tenzorg signaleert hierbij zowel positieve als negatieve gevolgen. Zo sprak wethouder Rik de Lange in een brief aan de Tweede Kamer (samen met 35 wethouders van de Federatie van Grote Monumentengemeenten) zijn zor gen uit over de gevolgen voor de gevoelige binnenstad van Zutphen. Ook de media gaf aan de ophef veel aandacht. Tijdens een voorlichting in Rheden kon ook de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed (RCE) maar moei zaam aangeven wat de concrete gevolgen en voordelen voor de eigenaren en de stad zijn. Alhoewel het nationaal erfgoed zou wor den gespaard bij de rijksbezuinigingen is de realiteit anders. De monumentenzorg van rijkswege staat onder druk. Opheffing van Erfgoed Nederland is nabij. De beperking van aftrekbaarheid van onderhoudskosten voor monumenteneigenaren is al doorgevoerd. De nieuwe Geefwet heeft voor monumenten- zorg ongunstig uitgepakt. En de intrekking van subsidie en Ambi status voor belangrijke erfgoedinstanties heeft ook gevolgen voor Zutphen. Als klapper is de subsidieregeling BRIM 2011 erg moeizaam verlopen. In Zut phen werd alleen de Joodse begraafplaats een subsidie toegekend! Nu lijkt de provincie de rol van subsidieverstrekker toegeschoven te krijgen. Hiermee wordt niet alleen de RCE ontkoppeld van één van haar belangrijkste kerntaken. Het is hierdoor ook onduidelijk of het budget van de provincie Geldeland voor gemeentelijk monumenten inzet voor dit doel behouden blijft. De aankondiging van de Rijksgebouwendienst dat zij mogelijk grote monumenten wil gaan overdragen aan gebruikers stuit op onbegrip. Waar is de staat als rentmeester van grote, bijzondere en moei lijk exploiteerbare monumenten? Er zijn voor Zutphense grote monumenten ook andere bezuinigingen met grote gevolgen. Zo is de gemeente Zutphen geschokt over de plannen om het Opleidingsinstituut SSR naar Utrecht te verplaatsen. Grote monu mentale gebouwen zoals de oude secretarie ("de witte vleugel") naast het oude stadhuis komen zo leeg te staan. Ook het stadspaleis de Hof van Heeckeren en het Huize van de Kas- teele, waar het huidige Eden Hotel in is gevestigd, wordt hierdoor bedreigt in zijn bestaan. Wij hopen dan ook dat de rechtspraak die al een millen nium aan het 's Gravenhof aanwezig is blijft! De modernisering van monumenten zorg biedt natuurlijk ook kansen om cultuurhistorische waarden te borgen in het bestemmingsplan. Of dit in de praktijk een beter bruikbaar instrument betekent is twijfelachtig. Zo is het maar de vraag of het instrument zal worden gewaardeerd door de eigenaren (burgers) van de historische stad. Het bestemmingsplan is voor de doorsnee eigenaar een te groot en onbegrijpelijk docu ment. De status van monument en beschermd stadsgezicht is voor iedere monumentenbezit- ter een duidelijke zaak. Natuurlijk is het goed als er meer gebiedsbescherming ontstaat en grote stedenbouwkundige ingrepen een betere cultuurhistorische basis krijgen. Voor de bescherming van een 14de-eeuwse kap constructie is een bestemmingsplan echter gevoelsmatig veel te grof. Om toch een positieve wijziging te noemen is er een nieuwe subsidieregeling voor het her- bestemmen van monumentale panden inge voerd. Eigenaren kunnen subsidie aanvragen voor het maken van een haalbaarheidsplan en het herstellen van het casco (de buitenzijde) van het pand. Alles bij elkaar is het vooralsnog een vrij negatief verhaal. De gemeentelijke monumentenzorg(ers) zullen alle zeilen bij moeten zetten om de beleidswijziging goed te implementeren. Wij hebben daarbij ook hulp van de Zutphense restauratiebranche en de monumenteneigenaren van stad en dorp nodig. Het stellen van de juiste prioriteiten vinden we erg belangrijk. Het is de bedoeling om deze met alle betrokkenen te bepalen. In dit kader wordt er een erfgoed café in het voormalige postkantoor georganiseerd. Over de uitkomsten zullen wij in de komende Zutphen MoNumentaal berichten! De Walburgiskerk is getroffen door het financieel gat wat het Rijk bewust tussen de subsidieregeling BROM en de subsidieregeling BRIM heeft laten vallen. Ondanks de kost bare voorbereiding en indiening van onderhoudsplannen heeft de Wal burgiskerk al sinds 2008 amper financiële ondersteuning van het Rijk. Er zijn versterkingen en nood zakelijke stutwerken zoals aan de balustrade uitgevoerd omdat er voor de kosten van gewoon onder houd nieuwe bronnen moeten worden gevonden. Foto Hendrik Haafkens - gemeente Zutphen 23

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2011 | | pagina 23