STAOSBROUWE' Laarstraat 111 19 Zutphen-Molmen taal De gevel van nummer 58 is nog voorzien van 17e-eeuwse muuran kers. Foto Jeroen Krijnen - gemeente Zutphen Zicht op Houtmarkt en Groenmarkt rond 1920. De pijl markeert nummer 58, hier nog met hoge deur- en vensterpartij op de begane grond en de hoge kap. Foto collectie Stedelijke Musea Zutphen Detail van de enkelvoudige balklaag met console onder de tweede ver dieping. Foto Jeroen Krijnen - gemeente Zutphen uit de bouwperiode kort na de slechting van de burgwal, dat wil zeggen uit de eerste helft of mogelijk eerste kwart van de 14e eeuw. Ofschoon in het pand zelf daarvoor geen aanwijzingen zijn gevonden, bieden de uit komsten van archeologisch en bouwhistorisch onderzoek naar buurpanden in de zelfde gevelrij voldoende aanknopingspunten voor een datering in deze periode In haar huidige opzet is het dubbelpand het resultaat van bouwcampagnes en verbouwingen in de 17e eeuw, de 19e eeuw en de 20e eeuw. De genoemde muurankers in het linkerdeel van de voorgevel en de balken met gepro fileerde sleutelstukken, maar ook de kelder met kruisgewelven in nummer 56 zullen zeer waarschijnlijk deel uitgemaakt hebben van een nieuwbouw in de eerste helft van de 17e eeuw. In de 19e eeuw ontstond vervolgens de basis voor het huidige gepleisterde gevelbeeld dat met een hoofdgestel en dakschild wordt afgesloten. Het rechterdeel is toen van een nieuwe, fijngemetselde voorgevel voorzien. In 1933 werd de gevel van Houtmarkt 58 verbouwd. De twee zeer hoge vensters op de begane grond waarin links de toegang was opgenomen, werd vervangen door een een voudige winkelpui op de begane grond. De bovenste delen van de oude vensters bleven vermoedelijk gehandhaafd bij het vertimme ren tot verdiepingsvensters. Het dubbelpand liep in 1953 veel schade op door een forse brand. In dat jaar werd de kapconstructie vervangen en zijn in nummer 56 de balklagen vervangen. In het linkerdeel, nummer 58 zijn wel historische balklagen behouden gebleven. Bovendien werd in 1953 het gevelbeeld van nummer 56 gewijzigd. Voor deze brand had het pand een aanzienlijk steilere dakhelling dan nu het geval is. Dit huis valt in de straat al direct op met zijn voornaam vormgegeven entrée. Er is een statige pilasterstelling met hoofdgestel toe gepast die de voordeur omlijst. Het geheel is bovendien voor een dergelijk sober huis rijk gedetailleerd in Lodewijk XIV-vormen die te dateren zijn rond het midden van de 18e eeuw. Achter de voorgevel blijkt dat het huis ouder is: het plafond met de balken en vloerdelen voor de zoldervloer dateert - afgaande op de aanwezige sleutelstukken onder de balkkop- pen - uit het einde van de 16e, danwel begin 17e eeuw, uitlopend tot ca. 1650. Tegen de rechter zijmuur staat een schouw uit de 18e eeuw, maar duidelijk zichtbaar is hoe de ver dwenen 17e-eeuwse schouw nog afgetekend is tegen de onderzijde van het plafond. Op zolder blijkt dat het huis toch nog ouder is dan de 17e eeuw. De beide gevels links en rechts op zolder bleken bij nadere bestude ring gemetseld te zijn van forse bakstenen in de maat 28 x 13-14 x 7 centimeter. Voor de linker bouwmuur kon een tienlagenmaat van 83 centimeter worden genoteerd, voor de rechter bouwmuur 88 centimeter. Dit zijn getallen die passen bij een datering in de 14e of 15e eeuw. Ter vergelijking, het metselwerk Laarstraat 111. Foto Jeroen Krijnen - gemeente Zutphen

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2011 | | pagina 19